Skarby Roztocza
Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Miód Spadziowy Iglasty 370g
Miód Spadziowy Iglasty 370g
40,00 zł 30,00 zł
szt.
Świeca ozdobna z wosku pszczelego - ok. 337g
Świeca ozdobna z wosku pszczelego - ok. 337g
55,00 zł 47,50 zł
szt.

Pierzga

Co to jest pierzga? 

Pierzga- w jej skład wchodzą miód, ślina oraz pyłek kwiatowy przygotowywane przez pszczoły. Stanowi ona zbitą masę, która jest zbierana z ramek w ulach. Pszczoły przenoszą taką mieszankę na odnóżach do ula, gdzie skupiona w grudki dojrzewa i fermentuje tworząc pierzgę. Aby uzyskać 1 kg pierzgi, konieczne jest wyczyszczenie od 5 do nawet 30 ramek. Wszystko uzależnione jest od tego, jak dużo pszczół znajduje się w danym momencie w pasiece...

 

Pierzga pszczela - skład oraz budowa

Pierzga pszczela znana jest z właściwości prozdrowotnych. W jej składzie pierzgi można znaleźć szereg witamin (A, B1, B2, B3, B6, C, PP, E, D, H, K, B12) oraz minerałów (żelazo, fosfor, potas, miedź, sód). Pierzgę pszczela kupuje się zwykle w formie granulek w kolorze brązowym, zamkniętych w szczelnym słoiku. 

Pierzga pszczela składem przypomina pyłek kwiatowy. Należy jednak zauważyć, że przyswajalność składników poprawia się w wyniku fermentacji. W składzie zawiera proporcjonalnie najwięcej węglowodanów (13–55%) – przeważają cukry proste, głównie glukoza i fruktoza. Pierzga pszczela składa się także z wody – 20–30%, białko stanowi 10–40% składu. Znajduje się w niej 25 aminokwasów, w tym egzogennych, które muszą zostać dostarczone do organizmu z pożywieniem (metionina, lizyna, treonina, histydyna, leucyna, izoleucyna, walina, fenyloalanina i tryptofan). Produkt ten zawiera też kwas rybonukleinowy.

 

Pierzga pszczela -właściwości, zastosowanie:

  • Doskonale sprawdza się podczas regenerowania organizmu, szczególnie po operacji i zabiegu.
  • Stymuluje ona układ nerwowy organizmu w stanach depresyjnych i ma działanie wzmacniające, w związku z występowaniem tzw. syndromu chronicznego zmęczenia.
  • Dzięki pierzdze pszczelej można także odtruć wątrobę oraz zminimalizować dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak wrzody, biegunki oraz zaparcia.
  • W związku z tym, że pierzgę pszczelą stosuje się nie tylko doustnie, lecz również na skórę jako składnik domowych maseczek, doskonale sprawdza się ona w przypadku regeneracji skóry oraz celem pobudzania produkcji kolagenu przez organizm.

Ze względu na substancje wzmacniające i regenerujące nasz organizm, właściwości lecznicze pierzgi pszczelej coraz bardziej zyskują na popularności na całym świecie.


Jak stosować pierzgę?

Zaleca się aby pierzgę stosować codziennie, jednak dzienna dawka pierzgi dla osoby dorosłej powinna wynosić ok. 10/15 g, czyli około 1 łyżeczki. Pierzga pszczela jest łatwo przyswajalnym produktem dla naszego organizmu, którego nie da się przedawkować. Można ją dodawać do porannej owsianki, jogurtu czy herbaty, choć najlepsze efekty osiągniemy przez zalanie letnią wodą 1 łyżeczki (ok. 10g) pierzgi i pozostawienie takiego roztworu na 8-10 godzin i spożycie go codziennie rano na czczo. Ważne jest aby woda nie była gorąca - maksymalnie 40 stopni Celsjusza, ale rekomendujemy mniejszą, tak aby pierzga nie straciła swoich właściwości leczniczych. Zaleca się aby taka kuracja trwała minimum 3 miesiące. Polecamy też łączenie tej kuracji z miodem ze spadzi iglastej, która również ma bardzo pozytywny wpływ na odporność naszego organizmu. Innym sposobem na korzystanie z właściwości zdrowotnych pierzgi stanowi spożywanie jej z miodem.


Jak przechowywać pierzgę pszczelą?

Pierzgę najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu - najlepszym miejscem będzie chłodna spiżarka, piwnica czy garaż, ale jeśli nie dysponujemy takimi warunkami w domu czy mieszkaniu to również dobrym miejscem będzie lodówka (pamiętajmy tylko o dobrym zakręcaniu słoika).


Pierzga w miodzie

Z racji rosnącej popularności wszelkich kuracji produktami pszczelimi proponujemy Państwu wyjątkowo smaczny oraz łatwo przyswajalny sposób na spożywanie pierzgi pszczelej. W naszej ofercie znajdą Państwo pierzgę w miodzie, która jest gotowym produktem do spożycia. Pierzga została zmielona, aby skuteczniej zmieszać jej goryczkowy smak ze słodyczą miodu. Więcej można dowiedzieć się na stronie produktu: tutaj.

Zobacz również nasz krótki film o tym jak stosować pierzgę

pierzga-jak-stosowac

 

 

Bibliografia/ Źródła:

  1. Jasicka-Misiak I., Kafarski P.: CHEMICZNE MARKERY MIODÓW ODMIANOWYCH. Wiadomości chemiczne. 2011, 65, 9-10.
  2. Majewska E. i wsp.: FIZYKOCHEMICZNE WYRÓŻNIKI JAKOŚCI WYBRANYCH MIODÓW NEKTAROWYCH. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 3, str. 440 – 444.
  3. Janda K., Bąkowska M.: Właściwości prozdrowotne wybranych miodów. Pomeranian Journal of Life Sciences. 64.

Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.

Nasze Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium