Miód Mniszkowy
Miód Mniszkowy, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z mniszka lekarskiego. Mimo wielkiej popularności kwiatów mniszka lekarskiego, miód mniszkowy jest bardzo trudno dostępny. Nazywany jest również miodem majowym, ponieważ wtedy mniszek obficie kwitnie.
Miód z mniszka lekarskiego
Miód z mniszka nie jest aż tak popularny jak inne miody wiosenne: rzepakowy czy wielokwiatowy. Mimo to, jego właściwości zdrowotne oraz walory smakowe sprawiają, iż bynajmniej nie odstaje on od lepiej znanych pszczelich wyrobów. Wielu miodożerców oraz znawców miodu uznaje miód z mniszka lekarskiego za najlepszy rodzaj miodu. Miód z mniszka lekarskiego to także jeden z najchętniej wybieranych miodów przez naszych Klientów. Dość szybka krystalizacja oraz smarowalna konsystencja czynią go przyjemnym miodem w codziennym użyciu.
Ciekawostką może okazać się fakt, że w miejscu pożytku kwiaty mniszka nie są wycinane, aby maksymalizować ich naturalny rozsiew przez podmuchy wiatru. Dzięki temu żółte łąki z kwiatami mniszka lekarskiego idealnie służą jako pożytek do produkcji miodu mniszkowego.
Mniszkowy miód- bogaty w witaminy i minerały
Miód mniszkowy wyróżnia się bardzo bogatym w witaminy i minerały składem, przez co ma nieopisany wpływ na nasze zdrowie. Znajdziemy w nim triterpeny, karotenoidy i białka, a także witaminy B2 i C. Mniszkowy miód zawiera także wiele biopierwiastków, a w tym między innymi żelazo, potas, mangan i fosfor. Do zawartych w nim cukrów prostych zalicza się fruktoza oraz glukoza, a oprócz nich w jego składzie znajdziemy także cholinę, która ma zbawienny wpływ szczególnie na wątrobę.
Miód Mniszkowy na co pomaga? Kiedy i jak stosować miód mniszkowy.
- Stosowany w problemach z wątrobą, żołądkiem i nerkami, a także w stanach obniżonej odporności.
- Miód mniszkowy na co dzień wspomaga układ trawienny.
- Polecany jest również przy chorobach serca i woreczka żółciowego, nerek, pęcherza, w dolegliwościach reumatycznych oraz chorobach dróg moczowych.
Miód Mniszkowy właściwości:
Kolor: Od kremowej przez jasnożółtą aż po intensywnie pomarańczową. Najczęściej spotykany jest w odcieniu jasnożółtym
Smak: Bardzo słodki, lekko mdławy. Uważa się go za jeden z najsłodszych miodów odmianowych w Polsce.
Zapach: Wyczuwalny aromat kwiatów mniszka lekarskiego.
Przechowywanie: Suche i zacienione miejsce (temp. 8-18 C)
Czas kwitnienia: Maj
Krystalizacja: Dosyć szybko (w ciągu kilku tygodni) i nierównomiernie, w drobne, smarowne kryształki.
Miód mniszkowy- właściwości orz walory smakowe tego miodu czynią go jednym z najchętniej wybieranych przez naszych Klientów.
Bibliografia/ Źródła:
- Jasicka-Misiak I., Kafarski P.: CHEMICZNE MARKERY MIODÓW ODMIANOWYCH. Wiadomości chemiczne. 2011, 65, 9-10.
- Majewska E. i wsp.: FIZYKOCHEMICZNE WYRÓŻNIKI JAKOŚCI WYBRANYCH MIODÓW NEKTAROWYCH. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 3, str. 440 – 444.
- Janda K., Bąkowska M.: Właściwości prozdrowotne wybranych miodów. Pomeranian Journal of Life Sciences. 64.
- Portal Wcinaj Miód.
Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.