Miód Wrzosowy
Miód Wrzosowy jest niezwykle ceniony za swoje właściwości oraz nazywany "królem miodów" ze względu na ograniczoność wrzosowych pożytków w Polsce. Miód wrzosowy należy do miodów o ciemnej barwie z uwagi na fakt, że zawiera stosunkowo mało sacharozy, a dużo białka (w porównaniu do innych miodów). Jak wspomniano, miód to przede wszystkim bogactwo węglowodanów. Miód wrzosowy ma więcej fruktoz oraz zawiera nieco więcej aminokwasów (zarówno pod względem ogólnej ilości białka, jak i liczby poszczególnych aminokwasów w miodzie). Ponadto wyróżnia się się także nieco zawartością wody, gdyż zwykle posiada jej nieco ponad 20%, podczas gdy inne miody pod tym względem nie przekraczają 20%. Sprawia to, iż miód wrzosowy nie należy do szczególnie stabilnych miodów i może ulegać fermentacji, co oznacza między innymi, iż miód jest wciąż żywy i aktywny biologicznie. Dokładny skład i wartości odżywcze miodów wrzosowych różnią się w zależności od sezonowego zbioru.
Wrzosowy miód - jak powstaje?
Uzyskanie czystego miodu wrzosowego jest bardzo trudne ze względu na wrześniowe warunki atmosferyczne oraz wspomnianą ograniczoność liczby wrzosowisk w Polsce. Stąd też wrzosowy miód nie jest dostępny u nas co roku, a to czyni go jeszcze bardziej unikatowym. Ule umieszczane przy leśnym wrzosowisku wskazują pszczołom drogocenny pożytek, jednak nie zawsze udaje się pozyskać czysty miód wrzosowy.
Co najbardziej charakterystyczne- w stanie płynnym, miód wrzosowy ma galaretowatą postać! Po procesie krystalizacji, jego konsystencja zmienia się na ziarnistą i masłowatą.
Miód wrzosowy na co stosować? Zastosowanie miodu wrzosowego:
- Świetnie sprawdza się jako ochrona w sezonie przeziębień
- Pomaga na zaburzenia układu moczowo-płciowego: ukoi problemy z takimi narządami jak: pęcherz, prostata czy też nerki. Miód zaleca się do zażywania profilaktycznego przez mężczyzn narażonych na problemy z układem moczowo-płciowym.
- Miód wrzosowy na co dzień posiada właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze.
- Ponadto uważany jest za naturalny lek przy chorobach oczu czy układu pokarmowego.
Miód wrzosowy - właściwości:
Kolor: W stanie płynnym, miód wrzosowy jest koloru rubinowo-brunatnego. Po procesie krystalizacji kolor lekko wpada w pomarańcz.
Smak: Przyjemny, lekko gorzkawy smak.
Zapach: Zapach kwiatów wrzosu.
Przechowywanie: Suche i zacienione miejsce (temp. 8-15 st. C)
Czas kwitnienia: Sierpień/ wrzesień
Krystalizacja: Kilka tygodni, miesięcy.
Unikatowe właściwości miodu wrzosowego czynią go jednym z najbardziej pożądanych miodów wśród zwolenników apiterapii.
Jak przechowywać miód wrzosowy?
Ze względu na szczególną aktywność biologiczną miodu wrzosowego należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania tego drogocennego miodu. Przechowujmy miody wrzosowe w suchym i chłodnym miejscu, bądź nawet w lodówce jeśli nie posiadamy w domu dostatecznie chłodnego miejsca jakie stanowić może piwniczka czy garaż.
Bibliografia/ Źródła:
- Jasicka-Misiak I., Kafarski P.: CHEMICZNE MARKERY MIODÓW ODMIANOWYCH. Wiadomości chemiczne. 2011, 65, 9-10.
- Majewska E. i wsp.: FIZYKOCHEMICZNE WYRÓŻNIKI JAKOŚCI WYBRANYCH MIODÓW NEKTAROWYCH. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 3, str. 440 – 444.
- Janda K., Bąkowska M.: Właściwości prozdrowotne wybranych miodów. Pomeranian Journal of Life Sciences. 64.
- Portal Wcinaj Miód.
Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.