Miód faceliowy- jak powstaje?
Miód faceliowy zalicza się do nektarowych, a pozyskiwany jest właśnie z kwiatów facelii. Roślina ta posiada wiele odmian, jednak w Polsce najczęściej występuje facelia błękitna, wyróżniająca się piękną, niebiesko-fioletową (czasem błękitną) barwą.
Pola porośnięte tym gatunkiem kwiatów wyglądają wręcz niesamowicie i właściwie zawsze można na nich spotkać pilnie pracujące pszczoły. Nie bez powodu spędzają one w takich miejscach wiele godzin, a jest tak, ponieważ facelia uznawana jest za jedną z najbardziej miododajnych roślin – pszczelarze często nazywają ją „królową roślin miododajnych”. Pozyskiwany w ten sposób miód faceliowy nazywany w ostatnich latach jest polskim miodem manuka (źródło Onet) ze względu na unikatowe właściwości.
Miód Faceliowy na co pomaga?
- Szczególnie w trakcie przeziębienia oraz gdy czujemy że coś nas "rozkłada".
- Działa przeciwbakteryjnie oraz ochronnie.
- Miód faceliowy na co dzień obniża toksyczne działanie nikotyny, alkoholu oraz herbaty i kawy.
- Wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego.
Miód Faceliowy właściwości:
Kolor: Jasny lub ciemny w zależności od gleby
Smak: Subtelny, lekko kwaskowaty (chociaż nie jest to bardzo wyczuwalne)
Zapach: Aromat kwiatów
Przechowywanie: Suche i zacienione miejsce (temp. 8-18 C)
Czas kwitnienia: Od maja do sierpnia
Krystalizacja: Średnia krystalizacja, od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Miód Faceliowy- jak stosować? Zastosowanie.
Miód faceliowy to dobry zamiennik białego cukru. Zachęca się, aby wykorzystywać miód do słodzenia herbat lub innych napojów. Miód jest lepiej przyswajalny przez nasz organizm, wpłynie też korzystnie na naszą sylwetkę. Ponadto miód faceliowy jest bardzo przydatny jako domowy sposób na leczenie przeziębienia domowymi sposobami.
Miód faceliowy działa także przeciwbakteryjnie i ochronnie, dzięki obecności choliny. Dzięki temu wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego i działa detoksykująco.
Miód faceliowy znajduje zastosowanie jako naturalny słodzik do słodkiego śniadania, jak jaglanka czy owsianka. Podniesie to zarówno walory smakowe, jak i nada wyjątkowego aromatu. Słodki, deliktny smak tego jasnego miodu faceliowego sprawia, że często staje się o ulubionym miodem najmłodszych smakoszy i przeważnie właśnie im rekomendowany jest ten miód.
Faceliowy miód w pielęgnacji.
Co więcej, faceliowy miód można użyć w domowej pielęgnacji, na przykład do przygotowania peelingu kosmetycznego. W tym celu należy połączyć miód faceliowy z cukrem trzcinowym oraz oliwą z oliwek. Całość nakładamy na zwilżone ciało i masujemy przez kilka minut. Dzięki temu złuszczymy martwy naskórek i sprawimy, że skóra będzie bardziej elastyczna i gładka w dotyku. Aromatyczny zapach miodu doda kwiecistego zapachu naszej oczyszczonej skórze :)
Bibliografia/ Źródła:
- Jasicka- Misiak I., Kafarski P.: CHEMICZNE MARKERY MIODÓW ODMIANOWYCH. Wiadomości chemiczne. 2011, 65, 9-10.
- Majewska E. i wsp.: FIZYKOCHEMICZNE WYRÓŻNIKI JAKOŚCI WYBRANYCH MIODÓW NEKTAROWYCH. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 3, str. 440 – 444.
- Janda K., Bąkowska M.: Właściwości prozdrowotne wybranych miodów. Pomeranian Journal of Life Sciences. 64.
- www.zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/substancje-slodzace/miod-faceliowy-wlasciwosci-i-zastosowanie/pd9q8gx
Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.