





Ziołomiód Pokrzywowy 370g
towar niedostępny
Opis
Ziołomiód Pokrzywowy 370g
Dlaczego warto stosować ziołomiód pokrzywowy?
Ziołomiód pokrzywowy wspomaga pracę nerek. Wykazuje działanie moczopędne. Działa korzystnie w leczeniu anemii i wzmacnia organizm. Warto stosować ziołomiód pokrzywowy, aby korzystać nie tylko z drogocennego nektaru, ale także z właściwości zdrowotnych ziół od lat stosowanych w lecznictwie, lecz nie nektarujących.
Ziołomiody - czym są?
Ziołomiody to nie miody. Ziołomiody to efekt udanej współpracy między pszczołami a pszczelarzem. Nie będą zachowywały się jak nasze tradycyjne miody. Źródłem ziołomiodu nie jest (tak jak w przypadku tradycyjnego miodu) nektar kwiatowy, a syrop wytwarzany z konkretnych ziół. Niestety nie wszystkie zioła kwitną (nektarują)- tym samym pszczoły nie są w stanie wytwarzać z nich miodu nektarowego. Człowiek natomiast przyszedł naturze z pomocą serwując pszczołom odżywczą i zdrową pożywkę ziołową w okresie bezpożytkowym. Wytworzony przez pszczelarza ziołowy syrop jest jedynie przez pszczoły przetwarzany, czyli produkt końcowy powstaje przy udziale tych owadów, ale nie jest przez nie przygotowywany od początku do końca. Pszczoły wzbogacają ziołowy napar o swoje enzymy oraz dodatkowy nektar. Ziołomiód powstaje zwykle na bazie roślin, które nie są miododajne i nie mogłyby w naturalny sposób służyć pszczołom do produkcji miodu. Między innymi z tego powodu nie używa się tu nazwy „miód ziołowy”, która to mogłaby sugerować, że powstał on dokładnie tak samo, jak znane powszechnie miody.
Tak właśnie powstają ziołomiody- łączące zalety klasycznego miodu z unikatowymi właściwościami poszczególnych zdrowotnych ziół.
Ziołomiody - wzmocnienie nie tylko dla pszczół, ale również dla ludzi
Ziołomiody zaliczyć można do grupy produktów zdrowej żywności. Nie są lekiem, ale ich spożywanie wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu i wspomaga leczenie wielu chorób. Istnieje wiele źródeł naukowych oraz badań potwierdzających zbawienny wpływ ziołomiodów na nasze zdrowie. Ziołomiody jako efekt udanej współpracy ludzi i pszczół dostarczają korzyści obu stronom. Ziołomiody to wzmocnienie nie tylko dla pszczół w okresie bezpożytkowym, ale również dla nas w okresie spadków odporności oraz osłabienia organizmu.
Jak powstają ziołomiody?
Ziołomiody powstają w okresach bezpożytkowych w pasiece. Bywa, że niektóre pasieki (szczególnie te stacjonarne) narażone są na braki pożytku. Wpływ na to mają uwarunkowania geograficzne, pogodowe oraz zmienność upraw stosowana przez okolicznych rolników. Mimo, iż na Lubelszczyźnie dzięki rolniczemu charakterowi istnieje wiele pożytków pszczelich, nie zawsze udaje się wyprodukować najbardziej pożądane gatunki miodów, jak na przykład spadziowy czy wrzosowy. Właśnie dlatego pszczelarze produkują ziołomiody, aby móc produkować dobra z pasieki o udowodnionym działaniu zdrowotnym dla naszego organizmu. Najczęściej spotykane z nich o udowodnionym działaniu zdrowotnym to syrop z pokrzywy, syrop z sosny czy syrop z kwiatu czarnego bzu.
Ziołomiody powstają z syropu ziołowego - syrop taki wytwarza się z ziół które nie nektarują, a zawierają cenne składniki zdrowotne poprzez przygotowanie wywaru z nich wraz z cukrem w proporcjach 1:3, aby uzyskać pożywkę którą kolejno poddaje się pszczołom. Pszczoły podbierają z podkarmiaczki taki syrop, dodają swoje enzymy i umieszczają ją w plastrach traktując go podobnie jak nektar czy spadź. Kiedy zostanie odparowany nadmiar wody z roztworu pszczoły zasklepiają go i wtedy ziołomiód jest gotowy do odebrania.
Czy ziołomiody to miody?
Mimo zbliżonej nazwy i udziału pszczół w procesie powstawania ziołomiodów nie można ich nazywać miodami, ponieważ nie powstają one z nektaru czy spadzi. Miód to chroniona ustawowo nazwa i zarezerwowana jest tylko dla produktów które powstają w 100% przez pszczoły bez udziału człowieka.
Trzeba jednak napomnieć, że wiele źródeł potwierdza w nich wysoką zawartość związków fenolowych, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a które nie mogłyby zostać naturalnie pozyskane przez pszczoły z tych roślin ze względu na ich brak nektarowania.
Bibliografia/ Źrodła:
- Czaplicki J., Garść informacji o ziołomiodach, „Pasieka”, 2003, nr 3.
- Aleksandra Wilczyńska, Marta Twork Akademia Morska w Gdyni ANALIZA RYNKU ZIOŁOMIODÓW – UWARUNKOWANIA PRODUKCJI I SPRZEDAŻY
- Robert Socha, Lesław Juszczak, Sławomir Pietrzyk, Teresa Fortuna, Antioxidant activity and phenolic composition of herbhoneys, Food Chemistry, Volume 113, Issue 2, 2009
- Portal Wcinaj Miód
- www.gov.pl/web/rolnictwo/ziolomiod-pokrzywowy
- www.academia.edu/13416453/Zio%C5%82omiody_cz_1
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Opinie o produkcie (0)
Nasze produkty
Nasze produkty traktujemy z miłością oraz szacunkiem - nie są efektem masowej produkcji. Jesteśmy z tego dumni.
Oferujemy tylko nasze - polskie miody. Nie importujemy, gdyż z dumą wspieramy nasze lokalne pszczelarstwo. Do miodów nie są dodawane żadne syropy, cukry czy substancje wzbogacające, nie są też przegrzewane czy pasteryzowane. Dbamy o to, żeby zachowały wszystkie swoje naturalne właściwości zdrowotne. Naszym zdaniem stosowanie się do kilku powyższych zasad to podstawy rzetelności oraz poszanowania do tradycji pszczelarskiej.
Także w przypadku naszych przetworów, może wystąpić naturalny osad, który nie jest skazą produktu lecz cechą domowych wyrobów oraz gwarancją najwyższej ich jakości.
Co więcej naszych produktów nie kupisz w markecie - często są mocno limitowane, ponieważ jesteśmy zależni jedynie od pszczół oraz Matki Natury.
Prosimy o wyrozumiałość - wiele procesów wykonujemy ręcznie i nie boimy się do tego przyznać. Czyż nie o to właśnie chodzi?
Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.

Miód na ból gardła
Co to jest pierzga, jak powstaje oraz dlaczego warto ją spożywać?