Skarby Roztocza

Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Świeca z wosku pszczelego długa - ok. 33g
Świeca z wosku pszczelego długa - ok. 33g
10,00 zł 8,00 zł
szt.
Zestaw Prezentowy w Kartoniku z Okienkiem - 4 x 370g
Zestaw Prezentowy w Kartoniku z Okienkiem - 4 x 370g
119,00 zł 99,00 zł
szt.

miody-z-pasieki-zbiory-2024

Miód Leśny

Miód Leśny

Miód Leśny - jak sama nazwa wskazuje, miód leśny to produkt wytwarzany z roślin dziko rosnących na leśnych terenach- drzew iglastych i liściastych oraz roślin runa leśnego. Miód leśny powstaje z nektaru różnych roślin miododajnych, takich jak na przykład jeżyna, malina, borówka, lipa, rumianek i dzika róża oraz ze spadzi liściastej lub iglastej. Kolor miodu leśnego zależy od danego zbioru, czyli tego, kiedy i z jakich kwiatów pszczoły zebrały nektar. Oznacza to, że miody leśne z naszych pasiek mogą być nieco inne każdego zbioru i bynajmniej nie jest to ich wadą. :) U nas zazwyczaj posiadamy w ofercie miód leśny wiosenny (przeważnie nieco jaśniejszy) oraz miód leśny jesienny (ciemniejszy ze względu na większą zawartość spadzi, nazywany także miodem nektarowo- spadziowym).

Miód z terenów leśnych

Miód leśny jesienny (nazywany także miodem z terenów leśnych) jest miodem nektarowo-spadziowym. Zawartość spadzi iglastej lub liściastej ma istotny wpływ na kolor, smak oraz właściwości miodu leśnego - z terenów leśnych. Dla nas jest to jeden z ulubionych miodów- ze względu na aromatyczny smak igliwia oraz słodki smak nektaru z runa leśnego. Charakteryzuje się barwą ciemnożółtą aż do czerwono-brunatnej w zależności od drzewostanu leśnego, z którego jest pozyskiwany. Miody z terenów leśnych są gęstsze od nektarowych i zawierają więcej związków mineralnych, szczególnie:  potasu, fosforu, chloru, siarki, wapnia, magnezu i żelaza.

Leśne miody - jak powstają?

Warto wspomnieć, że nasze leśne miody powstają głównie wtedy kiedy pasieka umieszczona w lesie nastawiona jest na produkcję miodu spadziowego. Jednak jak powszechnie wiadomo jest to jeden z najtrudniejszych do wytworzenia miodów. Dlatego kiedy spadź nie zdominuje w miodzie z leśnej pasieki, a pszczoły naniosą nektaru z innych roślin runa leśnego, miód nazywamy miodem leśnym. Inny rodzaj pożądanego pożytku leśnego to wrzos- ilekroć nie udaje się nam uzyskać czystego miodu wrzosowego- miód nazywamy leśno- wrzosowym ze względu na zawartość nektaru runa leśnego.

Miód Leśny na co pomaga? Zastosowanie miodu leśnego.

  • Działa bakteriobójczo.
  • Pomaga w leczeniu chorób skóry.
  • Podnosi odporność i kondycję organizmu.
  • Warto go spożywać w przypadku chorób serca i problemach z układem krążenia.
  • Miód leśny na co dzień może być stosowany jako zdrowy zamiennik białego cukru.

Miód Leśny właściwości:

Kolor: W postaci płynnej może być on jasno- lub ciemnobursztynowy, natomiast z czasem miód leśny blednie. Po krystalizacji staje się lekko złotawy, bywa też być szarożółty.

Smak: Słodki, nieco żywiczny smak, da się w nim też wyczuć wonne zioła. 

Zapach: Intensywny zapach, a jego woń przywodzi na myśl leśne polany.

Przechowywanie: Suche i zacienione miejsce (temp. 8-18 C)

Czas kwitnienia: Czerwiec/ Wrzesień

Krystalizacja: Średnia krystalizacja

Miód leśny właściwości swoje zawdzięcza wszystkim nektarom oraz spadziom, które wchodzą w jego skład. Jego budowa pozwala na uzyskanie miodu o szerokim zakresie właściwości zdrowotnych.

 

Bibliografia/ Źródła:

  1. Jasicka-Misiak I., Kafarski P.: CHEMICZNE MARKERY MIODÓW ODMIANOWYCH. Wiadomości chemiczne. 2011, 65, 9-10.
  2. Majewska E. i wsp.: FIZYKOCHEMICZNE WYRÓŻNIKI JAKOŚCI WYBRANYCH MIODÓW NEKTAROWYCH. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVIII, 2015, 3, str. 440 – 444.
  3. Janda K., Bąkowska M.: Właściwości prozdrowotne wybranych miodów. Pomeranian Journal of Life Sciences. 64.
  4. Portal Wcinaj Miód.

 

Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.

Nasze Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium