Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯
Podgrzewacz z wosku pszczelego - ok. 33g
towar niedostępny
Opis
Podgrzewacz z wosku pszczelego - ok. 33 g
Idealne na prezent świece z wosku pszczelego pozostawią w domu przyjemny miodowo-korzenno-woskowy aromat. Dobrze radzą sobie z pozbywaniem się nieprzyjemnych zapachów z dymu tytoniowego, a także oczyszczą powietrze z kurzu i pyłu. Płomień świecy woskowej jest nietoksyczny w stosunku do parafinowej, odpowiedni dla astmatyków czy alergików i jest cennym darem natury dla naszego zdrowia, ponieważ jest naturalnym jonizatorem powietrza w jony [-] i działa aseptycznie. Świece wykonane ręcznie.
Szczegóły:
- wysokość ok. 2 cm
- średnica ok. 6 cm
- czas palenia ok. 5 h
- waga ok. 33 g
- bawełniany knot
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Opinie o produkcie (0)
Nasze produkty
Nasze produkty traktujemy z miłością oraz szacunkiem - nie są efektem masowej produkcji. Jesteśmy z tego dumni.
Oferujemy tylko nasze - polskie miody. Nie importujemy, gdyż z dumą wspieramy nasze lokalne pszczelarstwo. Do miodów nie są dodawane żadne syropy, cukry czy substancje wzbogacające, nie są też przegrzewane czy pasteryzowane. Dbamy o to, żeby zachowały wszystkie swoje naturalne właściwości zdrowotne. Naszym zdaniem stosowanie się do kilku powyższych zasad to podstawy rzetelności oraz poszanowania do tradycji pszczelarskiej.
Także w przypadku naszych przetworów, może wystąpić naturalny osad, który nie jest skazą produktu lecz cechą domowych wyrobów oraz gwarancją najwyższej ich jakości.
Co więcej naszych produktów nie kupisz w markecie - często są mocno limitowane, ponieważ jesteśmy zależni jedynie od pszczół oraz Matki Natury.
Prosimy o wyrozumiałość - wiele procesów wykonujemy ręcznie i nie boimy się do tego przyznać. Czyż nie o to właśnie chodzi?
Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.
Miód na ból gardła
Co to jest pierzga, jak powstaje oraz dlaczego warto ją spożywać?