Skarby Roztocza
Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Baza wiedzy
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Kurier ) już od 99,00 zł.
Promocje
Sok z Aronii - bez cukru, tłoczony 300 ml
Sok z Aronii - bez cukru, tłoczony 300 ml
17,00 zł 14,00 zł
szt.
Syrop Wiśniowy - 300 ml
Syrop Wiśniowy - 300 ml
17,00 zł 14,00 zł
szt.

Pyłek kwiatowy zbiór 2024 - 1kg

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 1 dzień roboczy
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 119,00 zł 119.00
ilość szt.
Zyskujesz 59 Wirtualne Pszczoły [?]

towar niedostępny

Ocena: 5
Producent: Pasieka Skarby Roztocza

Opis

Pyłek kwiatowy (pyłek pszczeli) 1kg

Kupując ten produkt otrzymujesz 2 słoiki pyłku kwiatowego 500g, czyli w sumie 1kg pyłku pszczelego (kwiatowego). Dzięki temu masz pewność że produkt jest w pełni bezpieczny oraz że zachowuje wszystkie swoje naturalne właściwości.

_______________________________

Pyłek kwiatowy - co to jest?

Pyłek zbierany jest przez pszczoły z kwitnących kwiatów roślin i drzew, następnie mieszany jest z niewielką ilością ich śliny lub nektarem i kolejno uformowany w kuleczki przenoszony jest na ich odnóżach do ula. Podczas wlatywania do ula pszczoła przechodzi przez tzw. dennicowy poławiacz pyłku w którym dochodzi do strącenia obnóży pyłkowych na tacę, z której później pszczelarz pozyskuje ten pszczeli skarb.

Świeży p
yłek sam w sobie po odebraniu zawiera ok. 35% wody, dlatego aby zabezpieczyć go przed pleśnieniem należy pozbyć się nadmiaru wody przez osuszanie - taki proces trwa ok. 3-4 dni aż do uzyskania min. 6% zawartości wody. Kolejnym krokiem jest oczyszczanie pyłku - pyłek naturalnie posiada drobne zanieczyszczenia z ula jak wosk, części osypanych pszczół czy drobne elementy traw dlatego skrupulatnie przesiewa się go na sitach i przewiewa na wialni, aby uzyskać jak najczystszy surowiec. W ostatnim etapie następuje 2-3 dniowy proces przemrażania w -18 st. Celsjusza, który ma funkcje antybakteryjne i zabepiecza go przed występowaniem drobnoustrojów.

Zależnie od tego, z jakiej rośliny pochodzi pyłek kwiatowy jego powierzchnia może być chropowata, haczykowata lub lepka itp. Kolor pyłku pszczelego również różni się w zależności od kwiatów, z których jest pobierany. Głównie bywa żółty i utrzymany w odcieniach tej barwy, jednakże w sposób naturalny w pyłku mogą wystąpić również ciemniejsze pyłki takie jak na przykład błękitna facelia, ciemne ziarna pyłku z agrestu czy czarne obnóża pyłkowe z maków. Kolor również ma znaczenie na walory smakowe, ponieważ wiosenne pyłki bywają miękkie, jasne i delikatne w smaku, natomiast im dalej w sezon to przybiera on wiele barw, a ich ziarna bywają i ciemniejsze, twardsze i gorzkawe w smaku, ale to właśnie ich zróżnicowanie biologiczne gwarantuje bogactwo tak wielu dobroczynnych mikro i makro elementów.

 

Pyłek kwiatowy- właściwości:

Analizując i badając odżywcze oraz terapeutyczne walory pyłku pszczelego, odkryto właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, chemoprewencyjne i przeciwnowotworowe, przeciwko promieniowaniu, jak również właściwości ochronne dla wątroby. W ziarnach pszczelego pyłku kwiatowego, pochodzącego z różnych gatunków roślin, stwierdzono obecność ponad 250 substancji.

Do ich zasadniczych grup zalicza się:

- białka i aminokwasy: białka stanowią kluczowy element odżywczy dla pszczół miodnych i innych owadów. W pyłku zidentyfikowano również 32 aminokwasy, a ich zawartość może wynosić do 12%. Wśród nich znajdują się m. in. fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, walina, alanina, prolina, seryna, histydyna, glicyna oraz inne.

- lipidy i kwasy tłuszczowe: tłuszcze są istotnym składnikiem pyłku - ziarna te pokryte są warstwą tłuszczu, co nie tylko przyciąga pszczoły do ich zbierania (tak, te owady również potrzebują tłuszczu! ), ale także pozwala na lepsze przyleganie do ciała robotnic. W pyłku odkryto aż 12 kwasów tłuszczowych, wśród których można wymienić kwas palmitynowy, linolowy, linoleowy oraz arachidonowy.

- węglowodany i cukry: w pyłku znajdują się różnorodne węglowodany, w tym fruktoza, glukoza i maltoza, a także w mniejszych ilościach arabinoza, ryboza, izomaltoza oraz wiele innych.

- składniki mineralne: pyłek jest także bogaty w składniki mineralne oraz makro i mikroelementy. Wśród wyodrębnionych pierwiastków znajdują się potas, fosfor, wapń, magnez, sód, krzem, mangan, żelazo, miedź, cynk, jod, selen i inne.

- witaminy: jeśli chodzi o witaminy, w pyłku pszczelim zidentyfikowano następujące: A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, kwas foliowy, inozytol, biotynę oraz kwas pantotenowy, a także kwercytynę.

- enzymy oraz kwasy organiczne: ponadto, w pyłku występują enzymy, takie jak amylaza, inwertaza, fosfatazy, peroksydazy oraz inne, których razem zidentyfikowano 42. Wśród kwasów organicznych możemy znaleźć kwas jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, szczawiowy, bursztynowy i wiele innych.


Jak stosować pyłek?


Ziarna pyłku kwiatowego posiadają naturalną dwuwarstwowa otoczkę - wewnętrzna warstwa zwana jest intyną i zbudowana jest z celulozy. Warstwa zewnętrzna, zwana egzyną, przesycona jest sporopoleniną, nadającą ścianie twardość i trwałość oraz zabezpiecza ją przez zepsuciem. Wspomnianej egzyny nie rozkłada nawet wodorotlenek potasu i stężony kwas solny, który zawarty jest w soku żołądkowym dlatego ważnym jest aby odpowiednio stosować pyłek, aby móc skorzystać w pełni z jego właściwości zdrowotnych.


Sposób 1: Na wieczór dodać 20-40 gram pyłku kwiatowego do szklanki z letnią przegotowaną wodą (max. 40 st. Celsjusza) i wymieszać. Po odstaniu roztworu 6-8 godzin wypijać rano na czczo (na ok. 30 min. przed pierwszym posiłkiem). Można dodać opcjonalnie łyżkę miodu (polecamy spadziowy iglasty, dla efektu synergii produktów pszczelich) lub sok z cytryny dla polepszenia smaku powstałej mikstury. Ten sposób poparty jest największą ilością literatury z zakresu apiterapii oraz zgodnie z badanami prof. dr hab Ryszarda Czarneckiego osiągniemy nawet 8-10 razy większą przyswajalność tego produktu niż jego bezpośrednie spożycie.

Sposób 2: 1 łyżkę pyłku pszczelego dodać do jogurtu, owsianki, kefiru na minimum pół godziny przed spożyciem w celu rozpuszczenia pyłku. Kwas mlekowy zawarty w produktach mlecznych pomoże rozłożyć wstępnie otoczkę ziarna pyłku i zwiększyć jego przyswajalność, a słodko gorzkawy smak pyłku świetnie współgra z takimi produktami mlecznymi.

Sposób 3: Zmielenie porcji pyłku w młynku żarnowym lub moździerzu - powoli to rozbić wstępnie pyłek na drobniejsze cząsteczki lub otworzyć jego ziarna, co sprawia, że będzie on łatwiej przyswajalny przez organizm.

Sposób 4: Wymieszanie odnóży pyłkowych w miodzie - ze względu na różnorodną zawartość kwasów organicznych odczyn miodu jest kwaśny, co może pozytywnie wpływać na rozkład otoczki pyłku kwiatowego i zwiększać przyswajalność tego produktu pszczelego w naszym przewodzie pokarmowym.


Z naszej strony zachęcamy do skorzystania ze sposobu pierwszego, a jeśli pyłek nie do końca się rozpuszcza, lub nie przekonuje nas taka forma spożywania można zastosować inny sposób lub łączyć dowolnie te metody, aby osiągnąć najlepsze efekty i znaleźć przyjemność z jego stosowania.

Pyłek kwiatowy to niezwykłe bogactwo natury, które charakteryzuje się wyjątkowym słodko-gorzkim smakiem, który nie każdemu może odpowiadać. Aby troszeczkę zniwelować gorzki smak, warto rozważyć dodanie delikatnej nuty miodu oraz soczystej cytryny. Miód doda mu subtelnej słodyczy, harmonijnie równoważąc charakterystyczną gorzkość, podczas gdy cytryna wzbogaci doświadczenie smakowe, dodając świeżości i kropli kwasowości. Co więcej, oba te składniki nie tylko poprawią smak pyłku, ale także wzbogacą go o dodatkowe wartości odżywcze, czyniąc spożywanie go nie tylko przyjemnością, ale i korzyścią dla zdrowia, a co więcej wiele źródeł potwierdza, że podczas łączenia produktów produktów pszczelich ze sobą następuje zjawisko synergii i te produkty zwiększają i przyspieszają swoje dobroczynne działanie.


Jak długo stosować pyłek?

Kuracja pyłkiem pszczelim powinna trwać od 8 do 12 tygodni - po tym czasie warto zrobić sobie 2-3 tygodnie przerwy. Przerwa ta jest potrzebna organizmowi na odpowiednie przetworzenie substancji zawartych w pyłku. Zapobiega to zbyt wysokiej podaży którejś z witaminy lub jakiegoś aminokwasu czy mikroelementu. Kurację można powtórzyć dwu lub trzy krotnie. Najlepiej kurację pyłkiem pszczelim stosować w okresie jesiennym podczas sezonu grypowego oraz na przedwiośniu kiedy organizm jest osłabiony brakiem słońca oraz witamin pochodzących ze świeżych warzyw i owoców.

 

Dlaczego warto stosować pyłek kwiatowy polskiego pochodzenia?

Stosowanie pyłku naszego - krajowego sprawia, że mamy do czynienia z tymi samymi alergenami, z którymi obcujemy na co dzień. Daje to nam pewność że pyłek nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie oraz unikniemy nieznanych nam dotąd alergii czy reakcji uczuleniowych.

 
Pyłek kwiatowy – przeciwskazania i skutki uboczne

Pamiętaj! Pyłek kwiatowy, podobnie jak każdy inny produkt pszczeli może uczulać. Dlatego też zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku osób cierpiących na alergie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem celem ustalenia szczegółów stosowania kuracji produktami pszczelimi.

Przed pierwszym spożyciem warto wykonać próby uczuleniowe, a także wdrażać ten produkt powoli do swojej diety zaczynając od mniejszych porcji powoli je zwiększając. 
Uczulenia na naturalne substancje są stosunkowo rzadkie, ale w przypadku ich wystąpienia, należy niezwłocznie odstawić stosowanie produktów pszczelich.

Do potencjalnych skutków ubocznych spożywania pyłku pszczelego należy m. in. katar, pokrzywka na skórze, uporczywy ból głowy, nudności oraz biegunka. Pyłek pszczeli zwany jest również kwiatowym, dlatego osoby uczulone na pyłki kwiatów, traw i drzew również powinny zachować szczególną ostrożność w jego spożywaniu. 


Pyłek pszczeli w ciąży

Po omówieniu ewentualnych skutków ubocznych spożywania pyłku pszczelego lub wykluczeń nie można pominąć kolejnego ważnego pytania: czy kobiety w ciąży mogą spożywać pyłek pszczeli / kwiatowy? Jak się okazuje, jest to produkt, który jak najbardziej można włączyć do diety w tym wyjątkowym okresie. Pyłek nie tylko umili doznania smakowe, ale także przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Stanowi bogate źródło witamin i minerałów, które wspierają odporność przyszłych mam.


Bibliografia/ Źródła:

  1. Laskowska Emilia, Borawska Maria, Socha Katarzyna: Właściwości zdrowotne pierzgi i pszczelego pyłku kwiatowego, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, vol. 54, nr 2, 2021, s. 105-118, DOI:10.32383/bct/154805
  2. Trzybiński S. Wszystko o pyłku i jego pozyskiwaniu. Pierzga ważna i niedoceniana. Pasieka 2012; 7
  3. Kędzia B. Skład chemiczny i adaptogenne działanie pszczelego pyłku kwiatowego. Cz. II. Działanie adaptogenne. Postępy Fitoterapii 2008; 2: 115–124.
  4. Mroczek JR. Właściwości lecznicze i odżywcze produktów pszczelich. Wiadomości Zielarskie 2002; 9: 11–12
  5. Agata Muzioł - 3 czerwca, 2021 blog: www.pszczolamusibyc.pl (Pyłek pszczeli – na co pomaga i jak go jeść? Właściwości i zastosowanie pyłku kwiatowego)
  6. Kurek-Górecka, R. Balwierz, Z. Dzierżewicz: Dietetyczne aspekty zastosowania pyłku pszczelego, BROMATOLOGIA I CHEMIA TOKSYKOLOGICZNA, TOM L, 2017, nr 3, 191-197
  7. Kurek-Górecka A, Górecki M. Rzepecka-Stojko A, Balwierz R, Stojko J. Bee products in dermatology and skin care. Molecules 2020; 25: 556
  8. "Przyswajalność pyłku kwiatowego przez organizm człowieka" prof. dr hab. Bogdan Kędzia (pasieka24.pl)
  9. Choi JH, Jang YS, Oh JW, Kim CH, Hyun IG. Bee pollen-induced anaphylaxis: a case report and literature review. Allergy Asthma Immunol Res. 2015; 7(5): 513–517
  10. Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2014: 30-90
  11. https://pl.wikipedia.org/wiki/Py%C5%82ek
  12. Pszczeli pyłek kwiatowy w Apiterapii prof. Czarnecki (ISBN: 978-83-7490-812-2)

Szczegóły produktu

Odmiana: -
Masa netto: 1000g
Rok zbioru: 2024
Najlepiej spożyć przed końcem: 2 lata od daty zbioru, data oznaczona na opakowaniu
Kraj pochodzenia: Polska

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

Submit
Złóż zamówienie w ciągu:
 
a wyślemy je jeszcze dziś!
Wyślemy już jutro!
Wyślemy w poniedziałek!

Nasze produkty

 
nasze-produkty-miody-pasieka-skarby-roztocza-

Nasze produkty traktujemy z miłością oraz szacunkiem - nie są efektem masowej produkcji. Jesteśmy z tego dumni.

Oferujemy tylko nasze - polskie miody. Nie importujemy, gdyż z dumą wspieramy nasze lokalne pszczelarstwo. Do miodów nie są dodawane żadne syropy, cukry czy substancje wzbogacające, nie są też przegrzewane czy pasteryzowane. Dbamy o to, żeby zachowały wszystkie swoje naturalne właściwości zdrowotne. Naszym zdaniem stosowanie się do kilku powyższych zasad to podstawy rzetelności oraz poszanowania do tradycji pszczelarskiej.

Także w przypadku naszych przetworów, może wystąpić naturalny osad, który nie jest skazą produktu lecz cechą domowych wyrobów oraz gwarancją najwyższej ich jakości.

Co więcej naszych produktów nie kupisz w markecie - często są mocno limitowane, ponieważ jesteśmy zależni jedynie od pszczół oraz Matki Natury.

Prosimy o wyrozumiałość - wiele procesów wykonujemy ręcznie i nie boimy się do tego przyznać. Czyż nie o to właśnie chodzi?

 

Poznaj Nas

Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.

Nasze Bestsellery
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium