Skarby Roztocza

Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
47,00 zł 40,00 zł
szt.
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
32,00 zł 26,00 zł
szt.
Pyłek kwiatowy - co to jest oraz jak go stosować?
Pyłek kwiatowy - co to jest oraz jak go stosować?

 

Co to jest pyłek pszczeli (kwiatowy)

Często pytacie nas jak stosować pyłek kwiatowy czy inne produkty pszczele. Wszystkie one zyskują bardzo na popularności w związku z pandemiami panującymi na świecie. Kuracje produktami pszczelimi idealnie sprawdzają się w budowaniu naturalnej odporności naszego organizmu. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na pyłek kwiatowy, jako najpopularniejszy produkt pszczeli, który sprawdzi się w codziennym użyciu przez cały rok. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. Co to jest pyłek pszczeli?
  2. Jak powstaje pyłek pszczeli?
  3. Jakie są właściwości pyłku kwiatowego?
  4. Jak spożywać pyłek kwiatowy?
  5. Gdzie kupić pyłek kwiatowy?

1Co to jest pyłek pszczeli (kwiatowy)?

Pyłek pszczeli to kulka lub granulka pyłku kwiatowego zebranego z pola, zapakowana przez robotnice pszczoły miodnej i wykorzystywana jako podstawowe źródło pożywienia dla ula. Zawiera cukry proste, białko, minerały i witaminy, kwasy tłuszczowe oraz niewielki procent innych składników. Nazywany także chlebem pszczelim lub ambrozją. Pyłek pszczeli (kwiatowy) znajduje się w roślinach kwitnących. Pszczoły zbierają pyłek, szukając nektaru. Pyłek można zbierać od pszczół. Można go również zbierać z roślin za pomocą maszyn. Nie należy mylić pyłku pszczelego z innymi produktami pszczelimi, takimi jak miód, mleczko pszczele czy plaster miodu. Produkty te nie mogą zawierać pyłków ani innych substancji.

2. Jak powstaje pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli to kula pyłku wytwarzana przez młode pszczoły, gdy lądują na kwiatku. To mieszanka pyłku, śliny i nektaru lub miodu. Pszczoły przenoszą te kulki z powrotem do ula w workach na nogach i przechowują je w plastrze miodu ula. Pyłek następnie fermentuje do postaci „chleba pszczelego”, który karmi rodzinę pszczół. Powstawanie pyłku pszczelego to naturalny proces przy prowadzeniu pasieki pszczelej, często jednak produkcja pszczela nastawiona może być na inne produkty z ula :)

3. Jakie są właściwości zdrowotne pyłku kwiatowego?

Pyłek pszczeli jest zbierany jako pokarm dla ludzi i znany z różnych, udowodnionych korzyści zdrowotnych Jego dokładny skład jest różny. Zależy to od rośliny, z której pobrano pyłek. Białko zawarte w pyłku pszczelim jest trudniejsze do strawienia niż inne źródła białka. Pyłek pszczeli ma imponujący profil odżywczy.

Zawiera ponad 250 biologicznie aktywnych substancji, w tym białka, węglowodany, lipidy, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały, enzymy i przeciwutleniacze .

Granulki pyłku pszczelego składają się z około:

Węglowodany: 40%

Białko: 35%

Woda: 4–10%

Tłuszcze: 5%

Inne substancje: 5–15%

Ta ostatnia kategoria obejmuje witaminy, minerały, antybiotyki i przeciwutleniacze.

Pamiętać należy, że właściwości zdrowotne pyłku kwiatowego oraz jego zawartość odżywcza zależy od źródła pochodzenia rośliny i pory roku. Na przykład badania wykazały, że pyłek pszczeli zebrany z sosny zawiera około 7% białka, podczas gdy pyłek zebrany z paczek palmy daktylowej jest bliżej 35% białka. Ponadto pyłek pszczeli zbierany wiosną ma istotnie inny skład aminokwasowy niż pyłek zbierany latem.

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy chroni przed wolnymi rodnikami i chorobami przewlekłymi. Pyłek pszczeli jest obciążony szeroką gamą przeciwutleniaczy, w tym flawonoidami, karotenoidami, kwercetyną, kemferolem i glutationem.

Przeciwutleniacze chronią Twój organizm przed potencjalnie szkodliwymi cząsteczkami zwanymi wolnymi rodnikami. Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki są powiązane z chorobami przewlekłymi, takimi jak rak i cukrzyca typu 2. Badania probówkowe, na zwierzętach i niektóre badania na ludziach wykazały, że przeciwutleniacze pyłku pszczelego mogą zmniejszać przewlekłe stany zapalne, eliminować szkodliwe bakterie, zwalczać infekcje oraz zwalczać wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów. Jednak zawartość przeciwutleniaczy w pyłku pszczół zależy również od źródła pochodzenia roślinnego.

 

4. Jak stosować pyłek kwiatowy?

Pyłek pszczeli sprzedawany jest w postaci naturalnych granulek, które można odmierzyć i pobrać łyżeczką. Możesz również wymieszać go z innymi potrawami, takimi jak musli lub jogurt lub zrobić z nim koktajle. Zwykle ma gorzki smak, chociaż ludzie, którzy go regularnie przyjmują, wydają się przyzwyczajać do tego.

Najpopularniejsze sposoby stosowania pyłku kwiatowego:

 

Sposób 1- 1 łyżkę pyłku należy na wieczór umieścić w letniej wodzie- rano spożywać na czczo. W ten sposób osiągniemy nawet 8-10 razy większą przyswajalność. Ten sposób jest poparty największa ilością literatury z zakresu apiterapii.

Sposób 2- 1 łyżkę pyłku należy dodawać do jogurtu, owsianki, kefiru na minimum pół godziny przed spożyciem w celu rozpuszczenia pyłku.

 

Nasza propozycja na owsiankę z pyłkiem pszczelim :

  • 1 szklanka jogurtu naturalnego
  • 4 łyżki płatków owsianych
  • ½ nektarynki
  • ½ jabłka
  • ¼ gruszki
  • 4 maliny
  • 2 łyżeczki miodu lipowego
  • 1 łyżeczka pyłku kwiatowego

Owoce pokroić drobno w kostkę lub paski. Jogurt wlać do miski, wsypać płatki owsiane, poukładać owoce, dodać pyłku kwiatowego. Oblać soczyście miodem lipowym.

 

5.  Gdzie kupić pyłek kwiatowy?

Po najlepszy polski pyłek zapraszamy do naszego sklepu internetowego :) Dlaczego najlepszy? Nasz pyłek został odpowiednio przemrożony oraz przesuszony celem spełnienia standardów jakościowych. Co więcej oferujemy mieszankę pyłków z całego sezonu- dzięki temu pyłek posiada wyjątkowy wielokolorowy wygląd oraz bardzo przyjemny smak. Warto nadmienić, że stosowanie pyłku naszego - krajowego sprawia, że mamy do czynienia z tymi samymi alergenami, z którymi obcujemy na co dzień. Daje to nam pewność że pyłek nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie oraz unikniemy nieznanych nam dotąd alergii czy reakcji uczuleniowych. Jeśli zastanawiacie się gdzie kupić pyłek kwiatowy zapraszamy do przejścia na stronę pyłku kwiatowego klikając w link tutaj.
Serdecznie zapraszamy do zakupów.

 

pylek-kwiatowy pylek-kwiatowy

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium