





Pierzga pszczela zbiór 2024 - 150g
towar niedostępny
Opis
Pierzga pszczela Skarby Roztocza 150g
- już kolejny raz doceniona tytułem "Doceń Polskie - Top Produkt", podczas 49. atestacji tradycyjnych polskich produktów. Serdecznie dziękujemy za zaufanie oraz docenienie naszej pracy tym wyróżnieniem!
Oferowana przez nas pierzga jest przemrożona, wysuszona, przewiana i zapakowana szczelnie w słoiki co gwarantuje jej bezpieczeństwo oraz zachowanie w pełni jej walorów prozdrowotnych.
Co to jest pierzga pszczela?
Pierzga pszczela powstaje z naniesionego do ula przez pszczołę zbieraczkę pyłku kwiatowego, który nie zostaje odebrany za pomocą poławiacza jak w przypadku oferowanych jego obnóży, tylko zostaje przekazany w ulu pszczole robotnicy, która kolejno umieszcza je w komórkach woskowych w ramce, sprytnie upychając go pyszczkiem. Przy zbieraniu pyłku kwiatowego z kwiatów, a także podczas tego procesu, pszczoły powstający produkt pszczeli wzbogacają enzymami pochodzącymi z ich gruczołów ślinowych.
Kiedy komórka jest już prawie zapełniona młode pszczoły robotnice dodają do niej trochę mleczka pszczelego oraz miodu, a całość zabezpieczana jest cieniutką warstwą wosku pszczelego. Tak przygotowany produkt na wskutek panującej stałej temperatury w ulu na poziomie ok. 30 st. C oraz szczelnej struktury komórki i obecności mleczka pszczelego rozpoczyna proces fermentacji mlekowej, która uszlachetnia ten produkt, konserwuje i wzbogaca pyłek o kolejne mikro- i makroelementy, witaminy, a także czyni go lepiej przyswajalnym.
Aby pozyskać 1 kg pierzgi, konieczne jest wyczyszczenie od 5 do nawet 30 ramek. Ramki po odebraniu z ula są przerażane celem skruszenia wosku pszczelego i pozyskaniu z nich pierzgi. W kolejnym kroku pozyskana pierzga jest suszona w temperaturze do 35 st. C i przed umieszczeniem jej w szczelnie zamkniętych słoikach jest przewiewana na wialni, aby pozbyć się drobniejszych zanieczyszczeń. Większość czynności wykonuje się często ręcznie, dlatego mogą w niej wystąpić śladowe ilości wosku pszczelego powstałych z odsklepiania pierzgi z ramek lub nieczęsto jej elementy. Najwięcej pierzgi pozyskuję się przy obfitych pożytkach pyłkowych oraz na koniec sezonu przy wycofywaniu części ramek oraz redukcji wielkości rodzin na zimowlę.
Oferowana przez nas pierzga jest suszona, aby zabezpieczyć ją przed występowaniem pleśni i utrwalić celem zachowania długiego terminu przydatności bez konieczności zachowania ciągu chłodniczego. Podczas suszenia pozbywa się ona nadmiernej ilości wody, przez co staje się bardziej sucha i twardsza, jednak nie jest to stopień twardości powodujący trudności z jej spożywaniem bezpośrednim czy pogryzieniem. Porównalibyśmy ją do twardości batonika, ale na pewno nie będzie ona również na tyle miękka, że będzie się rozpadała pod językiem - to może świadczyć o zbyt dużej zawartości wody w produkcie lub o jej niedojrzałości czy nienaturalnym pochodzeniu.
Pierzga pszczela znana jest z właściwości prozdrowotnych - w jej składzie pierzgi można znaleźć szereg witamin (A, B1, B2, B3, B6, C, PP, E, D, H, K, B12) oraz minerałów (żelazo, fosfor, potas, miedź, sód). Pierzgę kupuje się zwykle w formie granulek w kolorze brązowym, zamkniętych w szczelnym słoiku, aby zapobiec dostawaniu się wilgoci, która jest jej największym wrogiem, a także uchroni produkt od dostawania się do niej moli.
Pierzgę najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu - najlepszym miejscem będzie chłodna spiżarka, piwnica czy garaż, ale jeśli nie dysponujemy takimi warunkami w domu czy mieszkaniu to również dobrym miejscem będzie lodówka (pamiętajmy tylko o dobrym zakręcaniu słoika).
Pierzga pszczela - właściwości, zastosowanie:
- Doskonale sprawdza się podczas regenerowania organizmu, szczególnie po operacji i zabiegu.
- Stymuluje ona układ nerwowy organizmu w stanach depresyjnych i ma działanie wzmacniające, w związku z występowaniem tzw. syndromu chronicznego zmęczenia.
- Dzięki pierzdze pszczelej można także odtruć wątrobę oraz zminimalizować dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak wrzody, biegunki oraz zaparcia.
- W związku z tym, że pierzgę pszczelą stosuje się nie tylko doustnie, lecz również na skórę jako składnik domowych maseczek, doskonale sprawdza się ona w przypadku regeneracji skóry oraz celem pobudzania produkcji kolagenu przez organizm.
Jak stosować pierzgę?
Zalecana dzienna dawka pierzgi dla osoby dorosłej powinna wynosić ok. 10/15 g, czyli około 1 łyżeczki. Pierzga pszczela jest łatwo przyswajalnym produktem dla naszego organizmu, którego nie da się przedawkować. Można ją dodawać do porannej owsianki, jogurtu czy herbaty, choć najlepsze efekty ze stosowania pierzgi pszczelej osiągniemy przez stosowanie poniższego sprawdzonego sposobu:
Krok 1 - wieczorem zalać letnią wodą 1 łyżeczkę (ok. 10g) pierzgi pszczelej
Krok 2 - na noc pozostawić taki roztwór na 8-10 godzin
Krok 3 - spożyć roztwór rano na czczo (dla walorów smakowych można dodać miodu)
Ważne jest aby woda nie była gorąca - maksymalnie 40 stopni Celsjusza, ale rekomendujemy mniejszą, tak aby pierzga nie straciła swoich właściwości leczniczych. Zaleca się aby taka kuracja trwała minimum 3 miesiące. Najlepiej stosować niniejszą kurację w okresie jesiennym oraz zimowym kiedy panuje najwięcej infekcji w społeczeństwie. W razie gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania jak stosować pierzgę pszczelą serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Oczywiście można taką pierzgę można spożywać bezpośrednio na sucho, jednak zgodnie z wiedzą prof. R. Czarneckiego - ojca apiterapii w Polsce, zachęca on do spożywania produktów pszczelich w formie roztworu wodnego, co ma wg. jego badań zwiększać przyswajalność tych produktów do naszego organizmu nawet 8-10 krotnie. Uważamy, że warto skorzystać z jego dorobku naukowego oraz w pełni wykorzystać potencjał tego nietuzinkowego produktu pszczelego.
Pamiętaj jednak, że pierzga podobnie jak każdy inny produkt pszczeli może uczulać. Dlatego też zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku osób cierpiących na alergie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem celem ustalenia szczegółów stosowania kuracji produktami pszczelimi.
Pierzga dla dzieci - stosowanie:
Pierzgę pszczelą można podawać dzieciom od 3 roku życia, jednak przed pierwszym zastosowaniem sprawdzić czy dziecko nie ma reakcji alergicznych na produkty pszczele lub pyłki kwiatowe stanowiące jej integralną część poprzez podanie niewielkiej ilości (np. 1 granulki pierzgi) bezpośrednio lub w formie roztworu wodnego. Rekomendowana dawka dla dziecka to połowa porcji dorosłego, czyli 5-7 gram dziennie. Pierzgę można spożywać bezpośrednio, ale najlepiej podawać ją w formie roztworu wodnego wykonanego na wieczór na 6-10 godz. przed spożyciem. Zachęcamy również dodawanie łyżeczki miodu (najlepiej spadziowego) wraz z pierzgą na wieczór, co zgodnie z badaniami prof. dr hab. Ryszarda Czarneckiego podniesie i przyspieszy skuteczność terapii, a także dodatkowa słodycz może pomóc dziecku w zaakceptowaniu jej słodko-kwaśno-gorzkiego smaku. Czas takiej terapii powinien wynosić 3 miesiące dla osiągnięcia optymalnych korzyści zdrowotnych u dziecka.
Pierzga – przeciwskazania i skutki uboczne
Pamiętaj! Pierzga, podobnie jak każdy inny produkt pszczeli może uczulać. Dlatego też zalecamy zachowanie ostrożności w przypadku osób cierpiących na alergie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem celem ustalenia szczegółów stosowania kuracji produktami pszczelimi.
Przed pierwszym spożyciem warto wykonać próby uczuleniowe, a także wdrażać ten produkt powoli do swojej diety zaczynając od mniejszych porcji powoli je zwiększając. Uczulenia na naturalne substancje są stosunkowo rzadkie, ale w przypadku ich wystąpienia, należy niezwłocznie odstawić stosowanie produktów pszczelich.
Do potencjalnych skutków ubocznych spożywania pierzga należy m. in. katar, pokrzywka na skórze, uporczywy ból głowy, nudności oraz biegunka. Integralną częścią pierzgi jest pyłek kwiatowy dlatego osoby uczulone na pyłki kwiatów, traw i drzew również powinny zachować szczególną ostrożność w jego spożywaniu.
Pierzga pszczela pozyskiwana jest z pszczelich ramek, dlatego ze względu na specyfikę jej pozyskiwania będą występować w niej drobiny wosku pszczelego który może u części osób powodować bóle brzucha i niestrawności. W przypadku stwierdzenia takich objawów zalecamy przecedzić roztwór pierzgi na drobnym sitku, a jeśli objawy nadal występują należy odstawić ten produkt od swojej diety i skonsultować się z lekarzem.
Pierzga pszczela w ciąży
Po omówieniu ewentualnych skutków ubocznych spożywania pierzga pszczelej lub wykluczeń nie można pominąć kolejnego ważnego pytania: czy kobiety w ciąży mogą spożywać pierzgę pszczelą? Jak się okazuje, jest to produkt, który jak najbardziej można włączyć do diety w tym wyjątkowym okresie. Pierzga nie tylko wzbogaci dietę, ale także przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka. Stanowi bogate źródło witamin i minerałów, które wspierają odporność przyszłych mam.
Mogą występować naturalne różnice pomiędzy partiami produktu. Dotyczy to w szczególności stopnia wysuszenia, a tym samym zawartości wody, twardości produktu czy jego koloru (od ciemno- żółtego do brunatnego). Ponadto w produkcie mogą wystąpić drobiny woskowe lub inne zanieczyszczenia związane z naturalnym procesem pozyskiwania z ramek pszczelich. Powyższe nie stanowią wady produktu, a potwierdzają jego rzemieślniczość oraz naturalne pochodzenie.
Szczegóły produktu:
Nazwa: Pierzga pszczela
Masa netto: 150g
Rok zbioru: 2024
Najlepiej spożyć przed końcem: 2 lata od daty zbioru
Kraj pochodzenia: Polska
Bibliografia/ Źródła:
- Laskowska Emilia, Borawska Maria, Socha Katarzyna: Właściwości zdrowotne pierzgi i pszczelego pyłku kwiatowego, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, vol. 54, nr 2, 2021, s. 105-118, DOI:10.32383/bct/154805
- Trzybiński S. Wszystko o pyłku i jego pozyskiwaniu. Pierzga ważna i niedoceniana. Pasieka 2012; 7
- Mroczek JR. Właściwości lecznicze i odżywcze produktów pszczelich. Wiadomości Zielarskie 2002; 9: 11–12
- Kurek-Górecka, R. Balwierz, Z. Dzierżewicz: Dietetyczne aspekty zastosowania pyłku pszczelego, BROMATOLOGIA I CHEMIA TOKSYKOLOGICZNA, TOM L, 2017, nr 3, 191-197
- Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2014: 30-90
- Audisio MC, Terzolo HR, Apella MC. Bacteriocin from honeybee beebread Entercoccus avium, active against Listeria monocytogenes. Appl Environ Microbiol. 2005; 71: 3373–3375
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Opinie o produkcie (0)
Nasze produkty
Nasze produkty traktujemy z miłością oraz szacunkiem - nie są efektem masowej produkcji. Jesteśmy z tego dumni.
Oferujemy tylko nasze - polskie miody. Nie importujemy, gdyż z dumą wspieramy nasze lokalne pszczelarstwo. Do miodów nie są dodawane żadne syropy, cukry czy substancje wzbogacające, nie są też przegrzewane czy pasteryzowane. Dbamy o to, żeby zachowały wszystkie swoje naturalne właściwości zdrowotne. Naszym zdaniem stosowanie się do kilku powyższych zasad to podstawy rzetelności oraz poszanowania do tradycji pszczelarskiej.
Także w przypadku naszych przetworów, może wystąpić naturalny osad, który nie jest skazą produktu lecz cechą domowych wyrobów oraz gwarancją najwyższej ich jakości.
Co więcej naszych produktów nie kupisz w markecie - często są mocno limitowane, ponieważ jesteśmy zależni jedynie od pszczół oraz Matki Natury.
Prosimy o wyrozumiałość - wiele procesów wykonujemy ręcznie i nie boimy się do tego przyznać. Czyż nie o to właśnie chodzi?
Szczycimy się tym, że wyświetlane są wszystkie opinie (zarówno pozytywne, jak i negatywne). Pochodzą one od prawdziwych klientów, którzy dokonali u nas zakupów.

Miód na ból gardła
Co to jest pierzga, jak powstaje oraz dlaczego warto ją spożywać?