Skarby Roztocza

 Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Dżem z Gruszki - 300ml
Dżem z Gruszki - 300ml
20,00 zł 15,00 zł
szt.
Zestaw Prezentowy w Kartoniku z Okienkiem - 1 x 370g
Zestaw Prezentowy w Kartoniku z Okienkiem - 1 x 370g
46,00 zł 39,00 zł
szt.
Ocet jabłkowy – właściwości zdrowotne
Ocet jabłkowy – właściwości zdrowotne


Ocet jabłkowy – właściwości zdrowotne

Ocet jabłkowy to ocet wytwarzany ze sfermentowanego soku z jabłek. Używa się go w gotowaniu do dressingów, sosów i marynat oraz jako domowe lekarstwo na wiele dolegliwości zdrowotnych. Może być również spożywany w formie suplementu. Bogaty we właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające, ocet jabłkowy jest rekomendowany ze względu na korzyści zdrowotne[1].

Spis treści:

 

ocet-jablkowy

 

1. Czym jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to rodzaj octu wytwarzanego z jabłek. Mówiąc dokładniej, jest to sfermentowany sok jabłkowy. Aby zrobić ocet jabłkowy, jabłka są miażdżone i poddawane działaniu drożdży. W ten sposób naturalny cukier z jabłka jest z czasem fermentowany i przekształcany w alkohol (tak jak w przypadku wina). Proces ten brzmi jak robienie cydru jabłkowego, i jest to prawda ponieważ proces ten jest bardzo podobny. Różnica polega na tym, że ocet jabłkowy jest fermentowany dwukrotnie – raz, aby zrobić cydr alkoholowy, a drugi raz, aby zrobić z niego ocet[2].

 

2. Korzyści zdrowotne ze stosowania octu jabłkowego w codziennej diecie

Stosowanie w codziennej diecie octu jabłkowego może przynieść skuteczne i pozytywne dla nas korzyści zdrowotne. Należy pamiętać jednak iż wdrożenie octu jabłkowego do naszej diety nie zastąpi regularnych ćwiczeń czy zdrowego odżywania w dążeniu do wymarzonej sylwetki. Zatem jakie właściwości zdrowotne może zaoferować nam stosowanie octu jabłkowego:

- może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, jako część posiłku zawierającego węglowodany ocet jabłkowy może poprawić poziom glukozy i insuliny po zakończeniu jedzenia. Uważa się, że jego sposób działania jest podobny do działania metforminy, leku obniżającego poziom cukru we krwi.

- może pomóc w utracie wagi, ocet jabłkowy ma pozytywny wpływ na uczucie sytości zatem będzie przyczyniał się do zmniejszenia kalorii spożywanych w ciągu dnia.

- może wpłynąć na obniżenie cholesterolu we krwi,  ocet jabłkowy obniża poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL (złego) i trójglicerydów.

-może działać jako środek przeciwdrobnoustrojowy, ocet ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. W szczególności ocet jabłkowy może skutecznie hamować wzrost Escherichia coli, Staphylococcus aureus i Candida albicans[3].

 

3. Ile octu jabłkowego można bezpiecznie spożywać w ciągu dnia?

Sugerowanym jest spożywanie w ciągu dnia octu jabłkowego w zakresie od jednej do dwóch łyżeczek a maksymalnie od jednej do dwóch łyżek stołowych, który można dodać do sałatki lub rozcieńczyć w wodzie lub napoju przed posiłkiem[4].

 

4. Wartości odżywcze octu jabłkowego

Jeśli stosujecie wspomniany ocet w celach redukcji wagi z pewnością interesują Was wartości odżywcze octu jabłkowego w jednej łyżce stołowej (15 ml):

- 3Kcal / 13KJ

- 0,1g węglowodanów

- 11mg potasu

- 1mg wapnia

- 1mg magnezu[5]

Jak wspomniano wcześniej stosowanie octu jabłkowego w codziennej diecie może przyczynić się do utraty wagi. Jak widać pomimo działań które odpowiadają za poczucie sytości w organizmie ocet jabłkowy ma sam w sobie bardzo małą ilość kcal oraz zawiera ważne wartości odżywcze dla naszego organizmu jak potas, wapń czy magnez.

 

5. Niektóre możliwe skutki uboczne stosowania octu jabłkowego.

Jako że ocet jabłkowy jest uważany za zdrowy element diety, spożywanie go w nadmiernych dawkach bądź u osób z pewnymi schorzeniami może nie być do końca dobrym pomysłem. Dlatego pamiętajmy aby w stosowaniu octu jabłkowego zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Niektóre możliwe skutki uboczne octu jabłkowego obejmują:

-próchnicę zębów, zbyt dużo octu jabłkowego może powodować erozję szkliwa zębów

-nudności lub problemy z trawieniem, u osób z gastroparezą ocet jabłkowy może pogorszyć trawienie

-pieczenie gardła lub skóry, możesz rozcieńczyć ocet jabłkowy wodą, aby uniknąć tego objawu

-niski poziom cukru we krwi, osoby z cukrzycą mogą mieć niebezpiecznie niski poziom cukru we krwi podczas przyjmowania octu jabłkowego

-niski poziom potasu, w połączeniu z niektórymi lekami na nadciśnienie ocet jabłkowy może spowodować zbyt niski spadek poziomu potasu

-reakcja alergiczna, niektórzy ludzie są uczuleni na ocet jabłkowy[6].

 

ocet-jablkowo-mietowy

 

Bibliografia:

1. www.forbes.com/health/body/apple-cider-vinegar-benefits
2. www.asweetpeachef.com/benefits-of-apple-cider-vinegar
3. www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-apple-cider-vinegar
4. www.forbes.com/health/body/apple-cider-vinegar-benefits
5. www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-apple-cider-vinegar
6. www.everydayhealth.com/cancer/can-apple-cider-vinegar-help-you-fight-cancer

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium