
Miody i produkty pszczele receptą w walce z rakiem
Produkty pszczele - propolis, miód, mleczko pszczele, pierzga - wspomagają leczenie glejaków mózgu. Wniosek ten został wysunięty po długich i szczegółowych badaniach naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, zespołem badaczy kierowała prof. Maria Borawska.
Prace badawcze w laboratoriach trwały aż trzy lata. Zasadniczym motywatorem do działania dla grupy naukowców było znalezienie odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytanie od wielu lat- czy pacjenci z chorobami nowotworowymi, poddawani chemioterapii, powinni sięgać po naturalne produkty pszczele oraz jaki jest wpływ takich produktów na ich zdrowie w trakcie terapii. Badania wykazały, iż propolis i pierzga doskonale potrafią hamować wzrost komórek glejaka mózgu. Ponadto produkty pszczele sprawiają, że leczenie jest efektywniejsze. Co ciekawe, w wielu badanych przypadkach okazało się, iż wpływają lepiej na linie komórkowe glejaka niż leki. Jednakże wykazano także, że chorzy powinni wybierać produkty pszczele nie zanieczyszczone substancjami toksycznymi, w szczególności chodzi o kadm, ponieważ toksyny mogą sprawić odwrotne działanie do zamierzonego pozytywnego.
Ponadto chorym na glejaki zaleca się stosowanie nalewki z propolisu.
Można wybrać gotową nalewkę propolisową w buteleczce z dozownikiem (skrapaczem) lub wykonać ją samodzielnie z kitu pszczelego, zgodnie z instrukcją (dla kitu pszczelego 100g).
Nasz kit pszczeli oferujemy w gotowych słoikach do stworzenia nalewki propolisowej. Wystarczy zawartość słoika zalać spirytusem, celem najlepszego skorzystania z właściwości zdrowotnych.
Dla słoika kitu pszczelego 100g sposób przygotowania nalewki propolisowej wygląda następująco:
Składniki:
1. 100g Kitu pszczelego Skarby Roztocza
2. 500ml spirytusu rektyfikowanego 95%
3. 140ml wody
Przygotowanie:
1. Wlej wodę do naszego gotowego słoika z kitem pszczelim 100g.
2. Dodaj spirytus do otrzymanego roztworu.
3. Odstawić na 14 dni w szczelnym naczyniu, do ciemnego i chłodnego miejsca, mieszając poprzez potrząsanie 2-3 razy dziennie.
4. Po upływie 2 tygodni ciemnobrązowy płyn oddzielić od osadu przelewając roztwór przez gazę.
5. Otrzymaną nalewkę propolisową przechowywać w szklanej butelce z ciemnego szkła.
Osad propolisowy powstały z odsączenia nalewki można wykorzystać jako okład przy bólach reumatycznych i stawowych, ówcześnie smarując miejsce tłustym kremem.
Dawkowanie roztworu:
Rekomenduje się spożywanie 1/2 łyżeczki (20-25 kropli) preparatu, które należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody (około 50 ml) do trzech razy dziennie. Propolis jest produktem naturalnym i nie można go przedawkować, jednak ze względu na zawartość alkoholu nie należy przekraczać rekomendowanej dawki.
Małą łyżeczkę takiej nalewki zaleca się stosować 2/3 razy dziennie po uprzednim rozmieszaniu z łyżeczką naturalnego miodu lub w wodzie.
Przedstawione powyżej wyniki badań odnoszących się do zdrowotnych właściwości produktów pszczelich zostały przedstawione przez prof. Maria Borawska na międzynarodowej konferencji naukowej w Ostródzie. Wieloletnie prace całego zespołu badawczego finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Co ciekawe, inne jednostki badawcze w naszym kraju, ale także za granicą, które już wcześniej badały właściwości prozdrowotne miodów pokazały, że produkty pszczele są także istotnym wspomagaczem w leczeniu nowotworu jelit, jajników i prostaty.
Reasumując produkty pszczele, a w szczególności, propolis i pierzga, wspomagają walkę z nowotworami. Pamiętajmy zawsze o naszym zdrowiu i stosujmy naturalne sposoby do walki z rakiem, którymi obdarza nas natura. Naturalne produkty pszczele znajdą Państwo w naszej ofercie po linkiem: Produkty Pszczele Skarby Roztocza.
Zapraszamy!
Bibliografia/ Źródła:
- PAP, Nauka w Polsce, "Prof. Maria Borawska: Produkty pszczele pomagają w leczeniu glejaków mózgu." 05/2015
- Kędzia, B. Pochodzenie propolisu w świetle teorii i badań naukowych. The origin of propolis in the theories and scientific research. Herba Pol. 2008, 54, 179–186.
- Department of Medical Microbiology, Antibacterial Properties of Propolis, Poznań University of Medical Sciences. Molecules 2019
- Niedworok J., Kubiak S., Wiaderny J., Właściwości i zastosowanie lecznicze propolisu. Cz II. Wiadomości Zielarskie 1994; 6: 14-15
- Mroczek JR. Właściwości lecznicze i odżywcze produktów pszczelich. Wiadomości Zielarskie 2002; 9: 11–12
- PAP, Nauka w Polsce, "Prof. Maria Borawska: Produkty pszczele pomagają w leczeniu glejaków mózgu." 05/2015
- Ciborowska H., Rudnicka A.: Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2014: 30-90