Skarby Roztocza

Okazja! Darmowa dostawa już od 99zł!
Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis!
🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
47,00 zł 40,00 zł
szt.
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
32,00 zł 26,00 zł
szt.
Miód na sen - domowy sposób walki z bezsennością.
Miód na sen - domowy sposób walki z bezsennością.

 

Miód na sen - domowy sposób walki z bezsennością.

W dzisiejszych, pełnych pośpiechu czasach i ogromie otaczających nas zewsząd bodźców, jednym z powszechniejszych problemów dotykającym wielu z nas, niezależnie od wieku jest problem bezsenności. Pewnie każdy z nas, przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją gdy wracał po ciężkim dniu do domu, myśląc już jedynie o spotkaniu ze swoim łóżkiem, a upragniony sen, pomimo zmęczenia-nie przychodził. 

Ale czym tak naprawdę jest wspomniane zaburzenie, które obecnie uznaje się już za jedną z chorób cywilizacyjnych? Jak jej zapobiegać, w jaki sposób leczyć i jak wreszcie, może pomóc nam w tej często nierównej walce, nasz ulubiony miód? Czym tak naprawdę jest miód na sen i czy zjedzenie nawet łyżeczki miodu przed snem, może nam realnie w czymś pomóc?


SPIS TREŚCI:

  1. Bezsenność-czym tak naprawdę jest?
  2. Co powoduje bezsenność i jakie są jej rodzaje?
  3. Bezsenność-pierwsze objawy i co dalej?
  4. Jak walczyć z bezsennością? Leczenie, farmakologia.
  5. Domowe sposoby walki z bezsennością.
  6. Miód na sen- jaki miód jest najlepszy?
  7. Miód na bezsenność- jak go stosować?

1. Bezsenność- czym tak naprawdę jest?

Osoby cierpiące na to zaburzenie, skarżą się na trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, zbyt wczesne budzenie się rano lub po prostu sen złej jakości, który nie daje nam odpoczynku, którego tak potrzebujemy. Mówi się, że aby te objawy były powszechnie traktowane jako nieprawidłowe, zaburzenia naszego snu muszą prowadzić do gorszego samopoczucia lub po prostu utrudniać nasze funkcjonowanie w trakcie codziennych zajęć i obowiązków. Dodatkowo powinny występować one co najmniej jeden miesiąc, trzy razy w tygodniu lub częściej”- mówi w swojej pracy na temat problemu bezsenności, dr hab. n. med. Adam Wichniak z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

To z jak dużym problemem bezsenności się zmagamy, jesteśmy w stanie obiektywnie więc określić, obserwując objawy i ich częstotliwość oraz to w jakim stopniu wpływają one na nasze codziennie życie. Aby rozpoznać więc bezsenność, nie musimy badać samej jakości naszego snu (co coraz częściej możemy już jednak samodzielnie sprawdzić korzystając z coraz to popularniejszych aplikacji), czy poddawać się specjalistycznym badaniom. W tym wypadku najlepszą i najprostszą metodą, będą zwyczajnie nasze obserwacje i subiektywne odczucia. Mamy nadzieje, że udało nam się w dość przystępny sposób nakreślić to czym jest bezsenność oraz pomóc w ustaleniu czy dotyczy nas ten problem.

2.  Co powoduje bezsenność i jakie są jej rodzaje?

Jak możemy przeczytać w pracach instytutu (źródło 1) zajmującego się tym schorzeniem, zaburzenia snu dzieli się przede wszystkim na takie, które są ściśle powiązane z chorobami układu nerwowego oraz te nie zawsze z nim powiązane. Rozróżniamy również takie rodzaje bezsenności, które występują samoistnie oraz te, które towarzyszą innym chorobom. Z praktycznego dla nas natomiast punktu widzenia, najbardziej przydatny jest jednak podział samej bezsenności ze względu na czas trwania jej objawów.

Pierwszym z wyróżnianych rodzajów, jest bezsenność przygodna oraz krótkotrwała czyli trwająca od kilku dni, do okoła miesiąca. W tym przypadku tym co powoduje bezsenność jest reakcja naszego organizmu na stres (związane na przykład z niepowodzeniami w szkole, pracy czy problemami rodzinnymi) lub zmianą trybu życia (np. przeprowadzka czy podróż wymagająca zmian stref czasowych). Bezsenność krótkotrwałą mogą wywołać również powszechnie znane choroby somatyczne, na przykład infekcje i choroby powodujące wzmożony ból.

Znacznie poważniejsza jest niestety bezsenność przewlekła, czyli taka trwająca z reguły powyżej miesiąca, najczęściej jest ona związana już z zaburzeniami psychicznymi (szczególne depresją i stanami  lękowymi), przewlekłymi chorobami somatycznymi (np. zaburzeniami hormonalnymi, długotrwałymi stanami zapalnymi, chorobami neurologicznymi i narządu ruchu, które uniemożliwiają nam aktywność fizyczną w ciągu dnia) oraz uzależnieniami, na przykład od alkoholu.

W przeprowadzanych coraz częściej badaniach zwanych wywiadami epidemiologicznymi, objawy szeroko rozumianej bezsenności stwierdza się już nawet u 30–50% badanych osób dorosłych. Wyniki takowych badań powinny przekonać nas do zadania sobie pytania czy również nas nie dotyka problem bezsenności, aby czym prędzej pomóc swojemu organizmowi w zwalczaniu tej dolegliwości.

 

3.  Bezsenność- pierwsze objawy i co dalej?

Co w sytuacji gdy zauważymy u siebie lub naszych bliskich pierwsze objawy bezsenności? Szukania powodów naszego problemu najlepiej rozpocząć od ogólnego sprawdzenia naszego stanu zdrowia. Są to badania, które może wykonywać lekarz rodzinny obejmujące wywiad, podstawowe badanie lekarskie, pomiar ciśnienia oraz, gdy jest to wskazane, wykonanie badania EKG. Jeśli na tym etapie nie znajdziemy żadnej konkretnej przyczyny pierwszych objawów bezsenności, następnym krokiem powinno być wykluczenie zaburzeń psychicznych, co umożliwi konsultacja z psychiatrą. Jeśli ocena psychiczna lekarza dalej nie będzie wskazywała żadnej przyczyny, należy przeanalizować sumiennie swój tryb życia oraz sprawdzić jak wygląda u nas przestrzeganie czegoś co nazywamy higieną snu. Tutaj też pojawia się kwestia, która wielu z nas może wydać się dość prozaiczna, a jest coraz częstszą praktyką zalecaną przez lekarzy i też przynosi coraz więcej pożądanych efektów. Gdy zbierzemy już wszystkie możliwe w ramach dostępnych dla nas działań informacje można podejmować decyzje odnośnie dalszych metod leczenia. Czasami jednak zdarzyć się może, że podjęte przez nas działania nie wystarczą aby znaleźć przyczynę wspomnianych problemów, wtedy pozostaje konsultacja w poradniach leczenia zaburzeń snu, w których to osoby będące specjalistami w tej dziedzinie zajmują się ocenianiem rzadszych przypadków bezsenności, spowodowanych chociażby zespołem niespokojnych nóg, bezsennością idiopatyczną czy zaburzeniem rytmu okołodobowego.

4. Jak walczyć z bezsennością? Leczenie, farmakologia, a domowe rozwiązania.

Wiemy już, że zmagamy się z problemem bezsenności, dokonaliśmy badań, które lepiej lub gorzej wskazały przyczyny odpowiedzialne za ten uciążliwy stan rzeczy i co dalej? Jak walczyć z bezsennością?

Podstawową formą leczenia bezsenności jest tzw. terapia poznawczo-behawioralna. Wyniki badań naukowych jasno wskazują, że znaczna większość pacjentów, u których stwierdzono długotrwałą bezsenność, niezależnie od jej przyczyny, zmienia często niejako samoistnie swój tryb życia ale także sposób myślenia o samym śnie, co często powoduje efekt odwrotny do zamierzonego, utrwalając jeszcze tylko omawiany problem.

Do takich czynników zaliczamy chociażby: przeciąganie (jakże przez nas wielu uwielbiane) pobytu w łóżku, drzemki w trakcie dnia, ograniczenie lub rezygnacja z aktywności fizycznej, próby zasypiania “na siłę” i nadmierne rozmyślanie o tym co przyniesie kolejna noc, aż po zachowania będące już znacznie bardziej niebezpiecznymi jak zbyt częste przyjmowanie leków czy próby wspomagania procesu zasypiania poprzez spożywanie alkoholu.

Do najważniejszych przykładów takich interwencji poznawczo-behawioralnych, wykorzystywanych przy leczeniu bezsenności zaliczamy skrócenie czasu samego snu, kontrolę otaczających i wpływających na nas bodźców czy wspomnianą już szeroko poprawną rozumianą higienę snu.

Dobrze więc-stosujemy się już do ogólnie przyjętych zaleceń lekarza, bardziej dbamy o nasz tryb życia czy higienę snu-co dalej? Kolejnym, często niezbędnym etapem jest leczenie farmakologiczne, a co za tym idzie stosowanie leków takich jak np.: leki nasenne, uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne i przeciwhistaminowe ale także preparaty dostępne bez recepty, jak na przykład melatonina czy wszystkim nam dobrze znane preparaty ziołowe, jak chociażby melisa.

Gdy decydujemy się jednak na przyjmowanie leków, należy zawsze pamiętać, że nawet te dostępne bez recepty, powinny być dostosowane do trybu leczenia, który nakreślił nam lekarz bądź inny dedykowany do tego specjalista. Często samodzielne decydowanie się na przyjmowanie takowych leków, opóźnia wręcz właściwe rozpoznanie przyczyn tego stanu i odwrotnie do naszych zamierzeń-oddala nas od osiągnięcia pożądanych efektów, rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, a w rezultacie pozbycia się problemu bezsenności.

 

5. Domowe sposoby walki z problemem bezsenności.

Gdy już nakreśliliśmy plan działania z naszym specjalistą i nie widzi on ku temu żadnych przeciwwskazań, bądź mamy do czynienia z bezsennością krótkotrwałą, z pomocą mogą nam przyjść domowe sposoby walki z problemem bezsenności. Bo przecież przez lata upodobaliśmy sobie korzystanie z domowych metod w walce z tą czy inną dolegliwością, dzięki wiedzy która często jest nam przekazywana w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Do takich sposobów na pewno należą w tym wypadku terapie ziołowe (jak wspomniana waleriana czy herbatka rumiankowa), picie ciepłego mleka przed snem, czy używanie
octu jabłkowego, zawierającego dobroczynne aminokwasy.

Ostatnimi czasy, coraz większe uznanie w środowisku zdobywa też używanie w ramach domowej terapii leczenia bezsenności, korzystanie z naszego przyjaciela, którego zalety i dobroczynne właściwości znamy już doskonale, a od lat krążą już głosy jakoby był on stosowany jako swoiste panaceum. Tak, dobrze myślicie! Miód, który jak dobrze wiemy sprzyja wszelkiego rodzaju formą relaksu, zawiera naturalny cukier-glukozę, a swoim działaniem podnosi poziom insuliny w naszym organizmie, bierze również udział przy wytwarzaniu aminokwasu o nazwie tryptofan, znanego też jako tak zwany. “aminokwas senności”, a co za tym idzie korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego układu nerwowego. Nasz organizm bowiem przetwarza tryptofan na witaminę B, która pełni niezwykle ważną rolę w produkcji serotoniny-potocznie określanej mianem hormonu szczęścia. Tryptofan wpływa również na powstawanie melatoniny, czyli hormonu regulującego cykl dobowy naszego organizmu. Dzięki swojemu działaniu pomaga również regulować w nocy pracę żołądka, co również sprzyja uzyskaniu błogiego i głębokiego snu.

W nocy, gdy wszystkie procesy w naszym organizmie znacząco spowalniają, nasz mózg niestrudzenie pracuje na najwyższych obrotach. W trakcie gdy śpimy (lub staramy się zasnąć), nasz organizm korzysta z cukrów nagromadzonych przez cały dzień w wątrobie, który zostanie wykorzystany do naszej regeneracji. Zdarza się, że gdy w trakcie dnia spożywamy zbyt małą ilość pożywienia, lub zjemy ostatni posiłek stosunkowo wcześnie, nasz organizm zdąży przetrawić całość spożytych cukrów w energię, a co za tym idzie, nie będziemy posiadać jej wystarczającej ilości do niezbędnych procesów, które zachodzą w nas samych, gdy już oddajemy się w objęcia Morfeusza. Dlatego też świetnym rozwiązaniem może być zjedzenie lub wypicie rozpuszczonego miodu przed snem, w najdogodniejszej dla nas samych formie.

6. Miód na sen- jaki rodzaj jest najlepszy?

Wiemy już, że samo spożywanie miodu wpływa pozytywnie na nasze ogólne funkcjonowanie, wspomaga zasypianie i pracę nad jakością naszego snu. Ostatnim pojawiającym się pytaniem jest więc zapewne to, jaki w zasadzie rodzaj miodu na sen wybrać?

Jednak doświadczenie naszych Klientów, wskazuje że to miód akacjowy cieszy się największą skutecznością jeśli mowa o walce z problemem bezsenności. Źródła naukowe wskazują, iż miód lipowy, miód wielokwiatowy czy miód gryczany, które posiadają właściwości uspokajające, również będą dobrym wyborem, aby rozpocząć systematyczne wspomaganie naszego snu. Wymienione gatunki miodu na sen z pewnością pomogą doprowadzić nasz organizm do pożądanego stanu wyciszenia.

 miod-na-sen

7. Miód przed snem- jak go stosować?

Już jedna łyżka miodu przed snem każdego dnia, rozpuszczona w wodzie, herbacie czy ciepłym mleku wpłynie korzystnie na nasz odpoczynek i regenerację.

Czy wspomniane powyżej miody to jedyne jego rodzaje, których stosowanie
przed snem może pozytywnie wpłynąć na nasz wypoczynek? Otóż nie! Wytwór naszych pszczelich przyjaciół i szerokie spektrum ich dobroczynnych właściwości, daje nam możliwość wyboru tego miodu, który zwyczajnie najbardziej nam smakuje, bez obaw, że stracimy przy tym na tak pożądanych przez nas efektach.

Jak widzicie, problem bezsenności staje się czymś coraz bardziej powszechnym, czymś czego nie powinniśmy lekceważyć na żadnym jej etapie występowania. Wiemy już jednak jak możemy starać się zawczasu zapobiegać bezsenności, jak sobie z nią radzić i jak ją leczyć.

Na szczęście wiemy też, że naturalny miód, może stać się zarówno smacznym jak i zdrowym i skutecznym pomocnikiem w tej walce, a gdy ktoś w przyszłości znowu zarzuci Wam podjadanie “słodkiego” przed snem, będziecie już wiedzieć, że miód przed snem, może mieć tylko dobroczynne właściwości i możecie go z czystym sumieniem polecić swoim bliskim.


Źródła/ Bibliografia:

www.mp.pl/pacjent/psychiatria
www..wikipedia.org/wiki/
www.zdrowysen.info
www.materacekolo.sklep.pl
The New Honey Revolution”- Dr Ron Fessenden

 




 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium