Skarby Roztocza

Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
47,00 zł 40,00 zł
szt.
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
32,00 zł 26,00 zł
szt.
Miód akacjowy - właściwości
Miód akacjowy - właściwości

 

 

Miód akacjowy - właściwości

Czym jest miód akacjowy? Według wielu osób miód akacjowy jest najlepszym, najbardziej poszukiwanym miodem na świecie. Skąd się bierze miód akacjowy? Jakie są jego właściwości zdrowotne?

W niniejszym artykule dowiesz się odpowiedzi na te pytania, a także poznasz zastosowania miodu akacjowego oraz więcej fascynujących informacji o miodzie akacjowym. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Spis treści:

  1. Czym jest miód akacjowy?
  2. Właściwości zdrowotne miodu akacjowego
  3. Miód akacjowy dobry dla cukrzyków 
  4. Miód akacjowy posiada właściwości antyoksydacyjne

 

miod-akacjowy-z-pasieki

 

1. Jak powstaje miód z popularnej akacji?

Miód z akacji jest to w pełni naturalny miód otrzymywany z nektaru akacji. Kwiat akacji, którego naukowa nazwa brzmi Robinia Pseudoacacia, należy do rodziny bobowatych. Są to drzewa o dużych koronach i długich gałęziach, które zapewniają bardzo intensywny zapach. Miód akacjowy charakteryzuje się bardzo jasnym kolorem, prawie przezroczystym i bardzo lekką konsystencją o bardzo neutralnym kwiatowym aromacie. Ponadto zwykle nie krystalizuje, zbyt szybko. Jeśli chodzi o smak, jest raczej neutralny i gładki. To właśnie jego łagodny smak sprawia, że miód akacjowy jest często stosowany jako naturalny słodzik[1].

 

Miód z akacji jest cennym źródłem korzystnych dla ludzkiego organizmu substancji. Jak każdy miód, także i miód akacjowy głównie składa się z węglowodanów – jest to około 80% jego masy. Pozostałe 20% to woda, niewielka zawartość białka, a także składników takich, jak witaminy, pierwiastki, flawonoidy, kwasy organiczne, śluzy, olejki eteryczne. Miód z akacji to miód bogaty we fruktozę, mający także wysokie stężenie sacharozy w swoim składzie. Dlatego właśnie jest to produkt z silnym słodkim posmakiem. Odmienna struktura budowy tego cennego surowca wydłuża także okres jego krystalizacji.

Miód z akacji charakteryzuje się bardzo jasnym kolorem, prawie przezroczystym i bardzo lekką konsystencją o bardzo neutralnym kwiatowym aromacie. Ponadto zwykle nie krystalizuje, zbyt szybko. Jeśli chodzi o smak, jest raczej neutralny i gładki. To właśnie jego łagodny smak sprawia, że miód akacjowy jest często stosowany jako naturalny słodzik[1].

 

2. Właściwości zdrowotne miodu akacjowego.

Dzięki swoim różnorodnym właściwościom miód akacjowy był od wieków stosowany jako środek terapeutyczny do leczenia różnych dolegliwości lub stanów:

  • Poprawia krążenie krwi: Miód akacjowy jest używany przy wielu okazjach w celu stymulowania prawidłowego krążenia krwi. W szczególności przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek i płytek krwi które poprawiają przepływ krwi.

  • Naturalny słodzik: Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu miód akacjowy jest często stosowany jako naturalny słodzik. Jest więc idealnym pokarmem w restrykcyjnych dietach, diabetyków lub osób, które nie chcą przyjmować cukrów przemysłowych. Aby to zrobić, dobrym rozwiązaniem jest spożycie jednej lub dwóch łyżek miodu wraz z orzechami lub chlebem pełnoziarnistym przed rozpoczęciem ćwiczeń.

  • Zmniejsza zaparcia: Prawda jest taka, że miód ten ma liczne właściwości przeczyszczające, a poprzez jego spożywanie może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych jelit i detoksykacji wątroby.

  • Działanie uspokajające: Jedna z największych zalet miodu odnosi się do jego uspokajającego i relaksującego działania, które pomaga zwalczać wiele zaburzeń nerwowych i lękowych; a także stres lub bezsenność. Aby to zrobić, wystarczy dodać łyżeczkę lub dwie miodu akacjowego do napoju, co przyczyni się do lepszego wypoczynku[2]. 

3. Miód akacjowy dobry dla cukrzyków

Miód ma znacznie niższy IG (indeks glikemiczny) w porównaniu do cukru stołowego. Większość miodów mieszanych na rynku ma umiarkowany IG między 45 a 64, który jest niższy niż cukier – biały lub brązowy – na poziomie 65. IG różni się w zależności od poziomu fruktozy – im więcej fruktozy, tym niższy IG. Ponieważ fruktoza nie zwiększa poziomu glukozy we krwi i nie wymaga insuliny, osoby z cukrzycą często tolerują ją lepiej niż inne cukry. W rzeczywistości badania pokazują, że niewielkie ilości fruktozy podawanej doustnie mogą faktycznie poprawić kontrolę glikemii u osób z cukrzycą, ponieważ mogą pomóc w zapobieganiu skokom poziomu glukozy we krwi. Miód akacjowy ma najwyższą zawartość fruktozy. Warto wiedzieć, jak różne miody mają różne właściwości. W tym przypadku miód akacjowy jest dobry dla cukrzyków ze względu na wysoką zawartość fruktozy[3].

 

4. Miód akacjowy posiada właściwości antybakteryjne.

Wiele właściwości leczniczych miodu akacjowego prawdopodobnie przypisuje się jego działaniu antybakteryjnemu. Miód zawiera składniki potrzebne do produkcji i powolnego uwalniania niewielkich ilości nadtlenku wodoru. Nadtlenek wodoru to rodzaj kwasu, który zabija bakterie poprzez niszczenie ich ścian komórkowych. Jedno z badań wykazało, że miód akacjowy okazał się skuteczny przeciwko Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa, dwóm rodzajom bakterii odpornych na antybiotyki. Stwierdzono, że prawdopodobnie odpowiedzialny był za to wysoki poziom silnego nadtlenku wodoru[4]. 

Jak widać miód akacjowy posiada wiele cennych składników wpływających korzystnie na nasze zdrowie. Dużą zaletą tego rodzaju miodu jest fakt iż mogą spożywać go osoby cierpiące na cukrzycę. Dla osób chcących delektować się tym niesamowicie smacznym, kwiatowym o gładkiej konsystencji miodem zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

#miódakacjowy #akacja #cukrzyca #mióddlacukrzyków  

 

 /miod-dla-sportowcow-akacjowy-duzy miod-akacjowy miod-akacjowy



Źródła/ Bibliografia:

  1. www.maeshoney.com/en/acacia-honey
  2. www.maeshoney.com/en/acacia-honey
  3. byherbs.sg/2019/10/17/acacia-honey-for-diabetes/
  4. www.healthline.com/nutrition/acacia-honey#precautions
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium