Skarby Roztocza

Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 650g
47,00 zł 40,00 zł
szt.
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
Miód Nektarowo - Spadziowy zbiór 2023 - 370g
32,00 zł 26,00 zł
szt.
Jakie kolory widzą pszczoły?
Jakie kolory widzą pszczoły?

 Jakie kolory widzą pszczoły?

 

JAKIE KOLORY WIDZĄ PSZCZOŁY?

Zastanawiasz się jak widzi pszczoła? Jakie kolory rozpoznaje? Jakie kolory lubi i dlaczego maluje się ule?

Postaramy się odpowiedzieć na niniejsze pytania w niniejszym blogu.

Zapraszamy do lektury! 🙂


Spis treści:

1. Budowa pszczelego oka

2. Barwy widziane przez pszczoły
3. Ulubione kolory pszczół
4. Podsumowanie i wnioski

 


1. Budowa pszczelego oka.


Pszczeli narząd wzroku złożony jest z 2 rodzajów oczu - oczu złożonych składających się z wielu mniejszych oczek (tzw. fasetek) oraz 3 par oczu prostych tzw. przyoczek. Oczy złożone mają kształt sześciokątów i tworzą spójną strukturę mozaiki liczącą kilka tysięcy mniejszych oczek. Umieszczone są one na bokach głowy w postaci 2 wyraźnych par “czarnych oczu” i mają za zadanie zbierać obraz z otoczenia i kolejno przetwarzać zebraną “mozaikę” na spójny obraz odbierany przez owada. Dodatkowe przyoczka znajdują się między oczami złożonymi na czubku głowy i służą detekcji natężenia światła, co pomaga określać pszczole porę dnia, poruszanie się w ciemnym ulu czy odnalezienie drogi do swojego domu po zmroku.

budowa-pszczelego-oka

2. Barwy widziane przez pszczoły.


Mimo posiadania tak rozbudowanego aparatu wzroku to pszczoła widzi tylko kilka barw. Kolory dobrze odbierane przez pszczoły to biały, czarny, żółty i niebieski, a także fiolet i niewidoczny dla nas ultrafiolet. Pszczoła natomiast nie rozpoznaje koloru czerwonego jak również ma problem z odróżnieniem koloru zielonego oraz pomarańczowego - barwy te identyfikuje po stopniu ich nasycenia jak również nie rozpoznaje odcieni kolorów i lubi nasycone barwy.

 

obraz-widziany-przez-pszczoly



3. Ulubione kolory pszczół


Ulubionymi kolorami
naszych skrzydlatych przyjaciół w rzeczy samej będą te które doskonale rozróżniają czyli niebieski, żółty, biały oraz czarny. Podświadomie jednak najbardziej będą kierowały się do niebieskiego, ponieważ z ich doświadczeń wynika, że to właśnie kwiaty o tej barwie są najbogatsze w słodki nektar, który uwielbiają.

Wiadomo także, że żadne barwy nie odstraszają pszczół. Nie da się więc za pomocą odpowiedniego odzienia sprawić, aby entuzjaści kwiatowego nektaru w ogóle nie przebywali wokół nas.

 

4. Podsumowanie i wnioski


Jeśli jesteśmy już przy kolorach kwiatów i pszczołach to warto wspomnieć, że nasza flora także dostosowała się do pszczelich upodobań kolorystycznych, dlatego też w przyrodzie występuje dużo kwiatów o barwie żółtej, białej czy błękitnej, a czerwone kwiatostany występują znacznie rzadziej. Wszystko oczywiście zależne jest od tego jakie kolory widzą pszczoły oraz inne skrzydlate owady.

Posiadając tą wiedzę jak pszczoły spostrzegają świat wielu pszczelarzy oraz producentów uli decyduje się na powyższe kolory w swoich pasiekach, aby były one dobrze widziane przez pracowite owady i pomagały im wrócić do swojego ula. Niepomalowane drewniane ule czy w zielonych lub czerwonych barwach, mogą dla pszczół być niewidoczne, wtapiać się w tło przyrody które je otacza i mogą spowodować trudności z jego odnalezieniem. Jest to szczególnie ważne przy oblocie godowym młodej matki pszczelej, jak również zagubione pszczoły mogą omyłkowo oblatywać inne ule i roznosić ewentualne patogeny między rodzinami na pasiece. Zobacz zdjęcie uli z naszej pasieki:


pasieka-skarby-roztocza

 

Bibliografia/Źródła:

1. Antoni Demianowicz, Pszczoły, ich życie i hodowla, Rodzina Kolejowa, Warszawa 1936, przedmowa
2. Jerzy Wilde, Jarosław Prabucki (red.), Hodowla pszczół, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2009, s. 59-76
3. Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 65
4. Zbigniew Lipiński, Żywienie pszczół miodnych, Wielbark 2014, s. 76
5. Jerzy Wilde (red.), Encyklopedia pszczelarska, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2013, s. 335
6. 1. Bunalski M., Piekarska-Boniecka H., Wilkaniec B. Entomologia. Entomologia ogólna cz 1. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2009.
7. Horridge A. What does an insect see? „Journal Of Experimental Biology” (2009) 212 (17): 2721–2729. https://journals.biologists.com/jeb/article/212/17/2721/18539/What-does-an-insect-see
8. Zdjęcie porównawcze: Bjorn Roslet - Scenice Photo Libary

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium