Skarby Roztocza

 Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Sok z Pomidorów - 500ml
Sok z Pomidorów - 500ml
20,00 zł 14,00 zł
szt.
Miód z Czarną Porzeczką 1000g
Miód z Czarną Porzeczką 1000g
60,00 zł 55,00 zł
szt.
Dlaczego warto spożywać polski miód?
Dlaczego warto spożywać polski miód?

 

Dlaczego warto spożywać polski miód? 

Kochani, ostatnio przyszło nam żyć w na prawdę dziwnych czasach... Jednak mimo trudności gospodarczych, ekonomicznych, z którymi przyszło nam wszystkim się mierzyć wierzymy, że są wartości w życiu których nie warto tracić. Dla nas są to:

- szacunek do tradycyjnego rzemiosła jakim jest pszczelarstwo,
- wspieranie lokalnego, krajowego pszczelarstwa oraz produkcji miodu,
- rzemieślniczość oraz surowość naturalnych produktów z pasieki w celu zachowania ich walorów zdrowotnych.

Dlatego też szczycimy się, iż możemy z duma wspierać naszą krajową produkcję miodu- oferując Państwu nasze najlepsze prawdziwe oraz prosto z pasieki - polskie miody!

Spis treści:
1. Powody, dla których warto spożywać polski miód
2. 
Dlaczego na polskim rynku pojawia się coraz więcej miodu zza granicy?
3Jak rozpoznać polski miód, czyli oznaczenie PRODUKT POLSKI
4Czy ktoś kontroluje poprawność oznakowania polskiego miodu?
5Trudna dola polskich producentów miodu
6Czy różnice w naturalnym miodzie są jego wadą?
7Przypominamy o prawie zwrotu!

 

produkt-polski-miod

1. Istnieje wiele powodów, dla których warto spożywać polski miód:

  • miód przebył krótką drogę od ula do słoika, a następnie do Ciebie,
  • nie zawiera sztucznych dodatków, barwników, konserwantów itp.,
  • warto nabywać miód lokalnie ze względu na udział pyłków z okolicy (spożywanie takiego miodu w zimie sprawia, że latem łatwiej jest znosić alergię na pyłki),
  • kupując polski miód, wspierasz polskich pszczelarzy w prowadzeniu pasieki i zapewnieniu opieki pszczołom – tak ważnym zapylaczom dla wszystkich krajowych upraw i innych roślin,
  • możesz kupić niepowtarzalne odmiany miodu (w zależności od pożytków występujących w okolicy pasieki), których próżno szukać np. w marketach, np. miód malinowy, borówkowy, nawłociowy itd.
  • przy okazji zakupu miodu możesz nabyć inne produkty z pasieki, które trudno nabyć w innych miejscach, np. pyłek pszczeli, pierzgę, propolis,
  • ma bardzo cenne właściwości odżywcze, zdrowotne i kosmetyczne,
  • miód od pszczelarza nie jest standaryzowany i ma niepowtarzalny smak, w zależności od odmiany, a nawet warunków pogodowych, glebowych itp. Smak każdego gatunku miodu może się różnić w zależności od zbioru, warto spróbować i poczuć różnicę,
  • pieniądze wydane na polski produkt zostaną w Polsce. Wspierasz tym samym lokalną gospodarkę, a także prawdziwego człowieka, który ma rodzinę, pasję i przyjaciół. Warto wspierać krajowe przedsięwzięcia, aby skutecznie rozwijać nasz kraj.


2. Dlaczego na polskim rynku pojawia się coraz więcej miodu zza granicy?

Na polskim rynku obecnie pojawia się coraz więcej miodu zza granicy z kilku głównych powodów:

  1. Popyt na miód: W ostatnich latach zainteresowanie zdrowym odżywianiem i naturalnymi produktami znacznie wzrosło. Miód jest ceniony za swoje właściwości zdrowotne i wykorzystywany jako słodszy alternatywny do cukru. Wzrost popytu na miód spowodował większe zapotrzebowanie na ten produkt, co może prowadzić do importu większych ilości miodu zza granicy.

  2. Produkcja krajowa: Polska jest jednym z największych producentów miodu w Europie, jednak w niektórych latach produkcja krajowa może być niestabilna ze względu na zmienne warunki pogodowe i czynniki zewnętrzne, takie jak choroby pszczół czy zanieczyszczenia środowiska. W takich sytuacjach importerzy mogą szukać dostaw z zagranicy, aby uzupełnić braki na rynku.

  3. Zniesiony VAT oraz opłaty celne dla importu z Ukrainy: Niestety ta decyzja polityczna sprawiła, że na naszym krajowym polskim rynku pojawiło się dużo tańszego miodu, który często sprzedany został przez obywateli Ukrainy w obawie przed wojną która toczy się za naszymi granicami... Ta sytuacja została wykorzystana przez wielu importerów, którzy wykorzystali to na poczet własnych zysków. Niestety nie jest to dobre dla naszego krajowego rynku, gdyż w czasach rosnącej inflacji ceny krajowego miodu trzymają się w miejscu... Ponadto miód produkowany poza granicami Unii Europejskiej nie musi spełniać tych samych surowych norm jakościowych co nasz europejski czy polski miód.
  4. Ceny i konkurencja: Import miodu zza granicy często wiąże się z niższymi kosztami produkcji w innych krajach. W niektórych regionach świata, na przykład w Chinach, Indie czy Argentynie, produkcja miodu może być tańsza ze względu na różnice w kosztach pracy, produkcji i dostępności surowców. To sprawia, że importowane miody są konkurencyjne cenowo w porównaniu z krajowymi produktami.

  5. Różnorodność smaków i odmian: Import miodu zza granicy może również wprowadzać większą różnorodność smaków i odmian miodu na polski rynek. Różne gatunki pszczół i odmiany roślin miododajnych w innych krajach mogą dawać różnice w smaku i aromacie miodu. Konsumenci mogą być zainteresowani eksplorowaniem różnych smaków i wybieraniem produktów spoza granic, aby odkryć nowe doznania smakowe.

Trzeba zauważyć, że produkty zagraniczne często niestety będą niższej jakości handlowej niż produkty krajowe, czy choćby z terenów Unii Europejskiej gdzie liczne normy oraz organy narzucają surowe warunki wprowadzania produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego na rynek. Szczególnie względem prawdziwego miodu.

Warto jednak pamiętać, że mimo większej obecności miodu zza granicy, polska produkcja miodu nadal ma swoje miejsce na rynku. Wielu konsumentów docenia lokalne produkty, wspiera polskich pszczelarzy i preferuje kupowanie miód z rodzimych pasiek.


3. Jak rozpoznać polski miód, czyli oznaczenie PRODUKT POLSKI

 

produkt-polski-gov

 

Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która wprowadza możliwość stosowania oznakowania „Produkt polski”. 

Zgodnie z informacjami bezpośrednio z rządowej strony, podmiot odpowiedzialny za oznakowanie produktu, który będzie chciał w oznakowaniu podać informację o spełnianiu powyższych kryteriów - może to zrobić albo poprzez umieszczenie informacji „Produkt polski” albo poprzez umieszczenie znaku graficznego zawierającego tę informację. Podmioty, które umieszczą informację „Produkt polski” bez spełnienia powyższych kryteriów będą podlegały karze określonej przepisami ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2016, poz. 1604 z późn. zm.).

Wzór znaku graficznego zawierającego informację „Produkt polski” określiły przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wzoru znaku graficznego zawierającego informację „Produkt polski” (Dz.U. z 2016 r. poz. 2148).

Określenie wzoru znaku „produkt polski” umożliwi konsumentom łatwiejsze wyszukiwanie produktów spełniających kryteria określone w ustawie o jakości handlowej dla  informacji „Produkt polski” czyli wytworzonych w Polsce z użyciem polskich surowców.

W rozporządzeniu przyjęto prosty wzór znaku, który bardzo łatwo będzie konsumentom kojarzył się z krajowymi wyrobami – tło biało-czerwone, napis „Produkt polski” niestylizowany.

Znak graficzny zawierający informację „Produkt polski” ma kształt prostokąta podzielonego w poziomie na dwa równe prostokąty. Kontur znaku wyznacza obrys w kolorze czerwonym.

produkt-polski-znak

 

4. Czy ktoś kontroluje poprawność oznakowania polskiego miodu?

Oczywiście, że tak! Przykro jest słyszeć zarzuty o importowanym miodzie, gdzie tyle lat i tyle pracy oraz poświęcenia wkładamy w naszą działalność oraz nasze Polskie produkty, czym się szczycimy zamieszczając obok każdego produktu na naszym sklepie urzędowe oznaczenie produktów spożywczych wytworzonych w Polsce z użyciem polskich surowców "Produkt Polski". Kraj pochodzenia jest też zawsze oznaczony na produkcie - jako podmiot legalnie działający, zgodnie z przepisami i normami jesteśmy pod stałym nadzorem służb weterynaryjnych oraz sanitarnych, a także  urzędników z Inspekcji Handlowej i ich podwydziału WIHARS, który kontroluje i potwierdza jakość wyrobów.


5. Trudna dola polskich producentów miodu

Niestety to najczęściej my przyjmujemy kontrole na rzecz tych "firm" które wprowadzają do obiegu importowany miód, a później podpisują się nie istniejącymi lub fałszywymi danymi, co już bardzo demotywuje, a słowa niektórych Klientów lub konkurentów rynkowych dodatkowo osłabiają nasze morale i przekonania, że warto z tym walczyć i że konsument to docenia. Coraz ciężej jest zajmować się rodzimym polskim rzemiosłem, skoro i tak ktoś podejrzewa o produkt importowany, co na pewno byłoby bardziej opłacalne... My jednak uparcie jeszcze stoimy przy swoim i chyba wolelibyśmy w ogóle się tym nie zajmować niż wprowadzać na rynek produkty niewiadomego pochodzenia i wątpliwej jakości pod marką na którą pracuje już 3 pokolenie.

6. Czy różnice w naturalnym miodzie są jego wadą?

Różnice między partiami miodu nie są wadą miodu. Nie standaryzujemy, aby nie przetwarzać niepotrzebnie miodu. Każdy miód w naszej ofercie jest przebadany, aby stwierdzić jego zgodność z polską normą o przynależności gatunkowej miodu. Jeśli miód nie spełnia charakterystyki fizyko-chemicznej jak na karcie produktu w opisie w naszym sklepie internetowym, mogło dojść do błędnego oznaczenia miodu lub po prostu pomyłki ludzkiej. W takim przypadku prosimy o pilny kontakt celem wyjaśnienia sytuacji.

 

7. Przypominamy o prawie zwrotu!

Przypominamy, że w związku z zakupem na odległość zawsze mają Państwo ZAWSZE prawo do zwrotu towaru - nawet bez podania przyczyny. Każdy sprzedawca może również zaproponować, iż na własny koszt odbierze od Klienta produkty kurierem, aby sprostać rosnącym potrzebom świadomych Klientów oraz służyć im pomocą. Wierzymy, że w taki sposób można skutecznie zniechęcić sprzedawców oferujących produkty niezgodne z opisami na stronach internetowych oraz niezgodne z powszechnie obowiązującymi normami jakościowymi względem prawdziwego miodu.

 

Źródła/ Bibliografia:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/produkt-polski1
https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/kupuj-polski-miod-kategoria/2637-dlaczego-warto-kupowac-polski-miod

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium