Skarby Roztocza

 Darmowa dostawa już od 199zł! Do zamówień powyżej 300zł odbierz miód gratis! 🍯

Menu

3

2

1

0

Nowości

Promocje

[]

Opinie o nas - Google

opinie-skarby-roztocza-miody

Promocje
Dżem z Gruszki - 300ml
Dżem z Gruszki - 300ml
20,00 zł 15,00 zł
szt.
Zestaw Prezentowy w Kartoniku z Okienkiem - 1 x 370g
Zestaw Prezentowy w Kartoniku z Okienkiem - 1 x 370g
46,00 zł 39,00 zł
szt.
Co to jest pierzga, jak powstaje oraz dlaczego warto ją spożywać?
Co to jest pierzga, jak powstaje oraz dlaczego warto ją spożywać?

 

Co to jest pierzga, jak powstaje oraz dlaczego warto ją spożywać?

 

Jeśli nie mieliście okazji próbować jeszcze popularnej ostatnimi czasy kuracji antywirusowej pierzgą pszczelą serdecznie polecamy przekonać się do jej drogocennych właściwości.

Zachęcamy do zgłębienia wiedzy odnośnie tego czym dokładnie jest pierzga, jak powstaje oraz dlaczego warto ją stosować. Zapraszamy do lektury niniejszego wpisu blogowego.

Spis treści:

  1. Co to jest pierzga pszczela?

  2. Jak powstaje pierzga?

  3. Pierzga pszczela- właściwości

  4. Pierzga pszczela - zastosowanie

  5. Jak stosować pierzgę?

  6. Pierzga pszczela- gdzie kupić?

 

1. Co to jest pierzga pszczela? 

Pierzga pszczela to jeden z najdroższych produktów pszczelich produkowanych przez nasze pszczoły. Ceniona szczególnie za swoje drogocenne właściwości zdrowotne. Mimo wysokiej ceny cieszy się nie lada uznaniem, nie tylko wśród zwolenników apiterapii, lecz także pośród lekarzy.

 Pierzga w ramce

2. Jak powstaje pierzga pszczela?

Pierzga pszczela powstaje z naniesionego do ula przez pszczołę zbieraczkę pyłku kwiatowego, który nie zostaje odebrany za pomocą poławiacza jak w przypadku oferowanych jego obnóży, tylko zostaje przekazany w ulu pszczole robotnicy, która kolejno umieszcza je w komórkach woskowych w ramce, sprytnie upychając go pyszczkiem. Przy zbieraniu pyłku kwiatowego z kwiatów, a także podczas tego procesu, pszczoły powstający produkt pszczeli wzbogacają enzymami pochodzącymi z ich gruczołów ślinowych.

Kiedy komórka jest już prawie zapełniona młode pszczoły robotnice dodają do niej trochę mleczka pszczelego oraz miodu, a całość zabezpieczana jest cieniutką warstwą wosku pszczelego. Tak przygotowany produkt na wskutek panującej stałej temperatury w ulu na poziomie ok. 30 st. C oraz szczelnej struktury komórki i obecności mleczka pszczelego rozpoczyna proces fermentacji mlekowej, która uszlachetnia ten produkt, konserwuje i wzbogaca pyłek o kolejne mikro- i makroelementy, witaminy, a także czyni go lepiej przyswajalnym.

Aby pozyskać 1 kg pierzgi, konieczne jest wyczyszczenie od 5 do nawet 30 ramek. Wszystkie czynności wykonuje się często tylko i wyłącznie ręcznie, dlatego mogą w niej wystąpić śladowe ilości wosku pszczelego powstałych z odsklepiania pierzgi z ramek lub nieczęsto jej elementy. Najwięcej pierzgi pozyskuję się przy obfitych pożytkach pyłkowych oraz na koniec sezonu przy wycofywaniu części ramek oraz redukcji wielkości rodzin na zimowlę. Mamy nadzieje, że teraz już wiecie jak powstaje pierzga- ten najcenniejszy produkt z ula.

3. Pierzga pszczela- właściwości zdrowotne

Pierzga pszczela znana jest z właściwości prozdrowotnych - w jej składzie można znaleźć szereg witamin (A, B1, B2, B3, B6, C, PP, E, D, H, K, B12) oraz minerałów (żelazo, fosfor, potas, miedź, sód). Pierzgę kupuje się zwykle w formie granulek w kolorze brązowym, zamkniętych w szczelnym słoiku, aby zapobiec dostawaniu się wilgoci, która jest jej największym wrogiem, a także uchroni produkt od dostawania się do niej moli.

Pierzgę najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu, aby zachować wszystkie właściwości zdrowotne pierzgi. Najlepszym miejscem będzie chłodna spiżarka, piwnica czy garaż, ale jeśli nie dysponujemy takimi warunkami w domu czy mieszkaniu to również dobrym miejscem będzie lodówka (pamiętajmy tylko o dobrym zakręcaniu słoika).  

 

4. Pierzga pszczela - zastosowanie:

  • Doskonale sprawdza się podczas regenerowania organizmu, szczególnie po operacji i zabiegu.
  • Stymuluje ona układ nerwowy organizmu w stanach depresyjnych i ma działanie wzmacniające, w związku z występowaniem tzw. syndromu chronicznego zmęczenia.
  • Dzięki pierzdze pszczelej można także odtruć wątrobę oraz zminimalizować dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak wrzody, biegunki oraz zaparcia.
  • W związku z tym, że pierzgę pszczelą stosuje się nie tylko doustnie, lecz również na skórę jako składnik domowych maseczek, doskonale sprawdza się ona w przypadku regeneracji skóry oraz celem pobudzania produkcji kolagenu przez organizm.
  • Więcej drogocennych zastosowań znajdziecie na naszej stronie: pierzga

Pierzga pszczela Pierzga


5. Jak stosować pierzgę?

Zalecana dzienna dawka pierzgi dla osoby dorosłej powinna wynosić ok. 10/15 g, czyli około 1 łyżeczki. Pierzga pszczela jest łatwo przyswajalnym produktem dla naszego organizmu, którego nie da się przedawkować. Można ją dodawać do porannej owsianki, jogurtu czy herbaty, choć najlepsze efekty osiągniemy przez zalanie letnią wodą 1 łyżeczki (ok. 10g) pierzgi i pozostawienie takiego roztworu na 8-10 godzin i spożycie go codziennie rano na czczo. Ważne jest aby woda nie była gorąca - maksymalnie 40 stopni Celsjusza, ale rekomendujemy mniejszą, tak aby pierzga nie straciła swoich właściwości leczniczych. Zaleca się aby taka kuracja trwała minimum 3 miesiące. Polecamy też łączenie tej kuracji z miodem ze spadzi iglastej, która również ma bardzo pozytywny wpływ na odporność naszego organizmu. Źródła naukowe dowodzą, że jeśli chodzi o przyswajalność, powyższy sposób jest najskuteczniejszym sposobem tego jak stosować pierzgę.

 

6. Pierzga pszczela- gdzie kupić?

Jeśli zastanawiacie się na co zwrócić uwagę podczas zakupu pierzgi pszczelej- warto zwrócić uwagę na sprzedawcę. Firma zajmująca się produkcją miodu oraz produktów pszczelich (w tym pierzgi) zdecydowanie będzie znała się na ich jakości. Polecamy szukać jakościowej pierzgi na pobliskich lub zaufanych pasiekach, bądź w sprawdzonych sklepach ekologicznych. Dojrzała pierzga pszczela tuż po podebraniu z ula, powinna być odpowiednio przygotowana podczas procesu produkcyjnego- przemrożona, przesuszona oraz przebrana. Jeśli zastanawiacie się gdzie kupić pierzgę pszczelą, polecamy spróbować naszej pierzgi, aby poznać jak powinna smakować oraz wyglądać prawdziwa pierzga. Nasza pewność co do jej jakości potwierdzona została certyfikatem "Top Produkt- Doceń Polskie" podczas 42. atestacji tradycyjnych polskich produktów. Serdecznie dziękujemy za zaufanie oraz docenienie naszej pracy tym wyróżnieniem!

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz przekonanie się do tej formy apiterapii: Kup pierzgę pszczelą.

Pierzga pszczela Pierzga pszczela z pasieki

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium